Lokalizacja zadania

Sale lekcyjne Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. broni St. Maczka w Jaworzu - miejsce ogólnodostępne dla wszystkich chętnych, dzięki współpracy ze szkołą udostępnione nieodpłatnie.

Opis zadania

Integracyjne warsztaty i spotkania z grami planszowymi, figurkowymi oraz RPG "Jaworze Gra!". "Jaworze Gra" to 8 comiesIęcznych spotkań kilkudziesięciu osób z Jaworza i nie tylko. Wydarzenie ma na celu integrację ludzi oraz rodzin, a także odnowienie więzi międzyludzkich, które podupadły w czasach pandemii. Dotychczas podobne inicjatywy gromadziły po kilkudziesięciu uczestników przy grach planszowych i figurkowych. "Jaworze Gra!" to miejsce gdzie rodziny będę mogły spędzić czas wolny przy grze planszowej oraz w ramach warsztatów modelarsko-malarskich. Comiesięczne spotkania są bezpłatne - będą odbywać się w 3. lub 4. tygodniu danego miesiąca z informacjami publikowanymi w internecie, ale w ramach ich uatrakcyjnienia potrzebujemy finansowego wsparcia na organizację spotkań w roku 2022. 
  1. Wprowadzenie do spotkań Przy Planszy 4h: W ramach pierwszego spotkania porozmawiamy o grach o tym co lubimy i w co chcielibyśmy grać, ustalimy też plany na kolejne spotkania. Zagramy w gry planszowe, a także rozpoczniemy integrację grupy.
  2. Wprowadzenie do Warsztatów Modelarsko-Malarskich i świata Warhammera 4-6h: W ramach tego spotkania Adam i Grzegorz z Żywieckiego Stowarzyszenia Fantastyki Parzenica opowiedzą trochę o świecie Warhammera zarówno o grach fabularnych (RPG) jak i bitewnych. Następnie wraz z wolontariuszami poprowadzą warsztaty o skradaniu i malowaniu figurek. Dodatkowo dla chętnych dostępne będą gry planszowe, nie każdy przecież jest Da Vincim pędzla i obcinaczek.
  3. Wprowadzenie do świata gier papierowych RPG 4-6h: W ramach tego spotkania nasi goście ze stowarzyszenia "Parzenica" opowiedzą co nieco o grach fabularnych (RPG), omówią kilka najpopularniejszych systemów i wytłumaczą co to znaczy "stworzyć postać". W dalszej części rozegrane zostaną sesje RPG dla chętnych, w ramach których będzie można odbyć podróż przez fantastyczne światy. Dla chętnych będą dostępne również gry planszowe.
  4. Warsztaty malarskie na których chętni będziemy malować i modelować figurki pod czujnym okiem prowadzących z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Parzenica. Dla chętnych będą dostępne również gry planszowe.
  5. W ramach tego spotkania odbędzie się turniej w jedną z gier planszowych (na podstawie wyboru uczestników) wraz z nagrodami. Jak zawsze będzie można również zagrać w dowolne dostępne gry planszowe.
  6. W ramach tych zajęć chętni będą malować swoje (otrzymane wcześniej) lub przydzielone im figurki, a następnie wolontariusze ze stowarzyszenia Parzenica poprowadzą pokaz oraz nauczą grać w grę bitewną Warhammer Kill Team. Dodatkowo wybierzemy najładniej pomalowane figurki, z zwycięzców nagrodzimy upominkami. Dla chętnych będą dostępne również gry planszowe.
  7. To spotkanie rozpoczniemy tradycyjnie od gier planszowych. Dla chętnych będzie również możliwość zagrania w gry RPG. 
  8. Jak zawsze pogramy w gry planszowe oraz na koniec podsumujemy spotkania z całego roku dając również możliwość pochwalenia się pomalowanymi figurkami w formie małej wystawy.

Grupy docelowe objęte projektem

Docelowym odbiorcą spotkań „Jaworze Gra!" są wszyscy mieszkańcy Gminy Jaworze. Projekt w szczególnym stopniu skierowana jest do młodzieży oraz młodych dorosłych (do 35. roku życia). Jest to grupa najbardziej zainteresowane oferowaną formą spędzania czasu. Jest to także grupa, na którą operacja może mieć najbardziej pozytywny wpływ. Gry planszowe, fabularne oraz modelarstwo są alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem. Jest to szczególnie ważne w świetle długiego okresu zdalnego nauczania. Jako, że gry planszowe i fabularne wymagają interakcji społecznej i wpływają na integrowanie się społeczeństwa, sprzyjają nabywaniu umiejętności społecznych, nawiązywaniu relacji, rozwijają umiejętność współdziałania i przestrzegania określonych zasad. Rozwijają spostrzegawczość, refleks, orientację w przestrzeni i pamięć. Uczą także mechanizmów rywalizacji i współpracy. Po okresie zdalnego nauczania, kiedy młodzi ludzie mieli ograniczony kontakt z grupą rówieśniczą zasadnymi są wszelkie formy wspierania ponownego tworzenia więzi społecznych.
Kolejną grupą, której potrzeby są uwzględnione w inicjatywie to osoby starsze. Gry planszowe są doskonalą metodą integracji międzypokoleniowej. Aktywność umysłowa związana z graniem w gry planszowe oraz fabularne sprzyja zachowaniu sprawności umysłowej. Granie w gry planszowe i fabularne oraz modelarstwo są aktywnościami niedyskryminującymi. Obecnie dostępna bardzo szeroka tematyka gier pozwala trafić w gusta każdej grupy wiekowej i społecznej.

Czas trwania zadania

8 spotkań po 4-6 godzin odbywających się w okresie od maja do grudnia 2022 r.

Budżet projektu

Koszty organizacji spotkań: 5500 zł

Wsparcie stowarzyszenia Parzenica obejmuje udostępnienie biblioteki gier, prowadzenie warsztatów oraz zapewnienie wsparcia wolontariuszy w zamian za wyżywienie i zwrot kosztów dojazdu. Koszty promocji uwzględniają zakup baneru lub roll-upu oraz wydruku plakatów. Przedstawione koszty są niezbędne do realizacji projektu i zostały ustalone w oparciu o aktualne ceny rynkowe.