12 listopada 2021 r. w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowego wyróżnienia Starosty Bielskiego – Nagrody im ks. Józefa Londzina, przyznawanej osobom zaangażowanym w pracę na rzecz lokalnych społeczności.

Rada Gminy Jaworze – na wniosek kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – nominowała do tej nagrody Zofię Rippel. Jaworzanka znalazła się w gronie wielu zasłużonych osób i organizacji działających na rzecz lokalnych społeczności z powiatu bielskiego. Laureatem nagrody został ostatecznie Jan Tarnawa ze Szczyrku, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych poprzez pracę m.in. w Polskim Związku Niewidomych.

Kim jest Zofia Rippel?

Pani Zosia to niezwykła osoba pomagająca chorym, niepełnosprawnym, cierpiącym i wykluczonym. Opiekunka socjalna, emerytowana pracownica GOPS w Jaworzu, która swoją karierę zawodową i prywatny czas poświęciła – i nadal poświęca – potrzebującym mieszkańcom naszej gminy. Dobroczynność to misja jej życia. Z potrzeby serca odwiedza samotnych i chorych. Jest do ich dyspozycji siedem dni w tygodniu. Spędza ze swoimi podopiecznymi niedzielę i święta, rozmawiając, pocieszając, a także pomagając w sprawach codziennych, chociażby robiąc zakupy czy sprzątając.

Od lat działa także w zespole charytatywnym przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu, udziela się aktywnie w Apostolstwie Chorych i Apostolstwie Dobrej Śmierci. Organizuje zbiórki rzeczowe i finansowe dla potrzebujących.

Pan Mieczysław – jeden z jej podopiecznych, poruszający się na wózku inwalidzkim – mówi, że Pani Zosia, odwiedzając go, wnosi do jego domu „Iskrę Bożą". Z kolei proboszcz parafii ks. Stanisław Filapek puentuje: „Pani Zosia każdemu potrzebującemu niesie miłość i nadzieję”.

Zobacz film przedstawiający sylwetkę Zofii Rippel.