02 lutego 2023

31. finał WOŚP w Jaworzu za nami

W minioną niedzielę na terenie Jaworza odbywał się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Łącznie w 2023 roku Jaworze zebrało 44 418,70 zł. Na terenie gminy oraz w sąsiednich miejscowościach zbiórkę przeprowadzał Hufiec Beskidzki ZHP. W tym roku ekipa harcerzy z Jaworza liczyła 22 wolontariuszy. Pieniądze do puszek zbierali harcerze z 11. Grunwaldzkiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Impessa”, radni z Młodzieżowej Rady Gminy oraz najmłodsi wolontariusze wraz ze swoimi rodzicami. Nie zabrakło oczywiście Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która grała w Jaworzu, Grodźcu, Świętoszówce oraz w Bierach.  W naszej gminie, po raz trzeci w trakcie finału WOŚP odbył się cykliczny półmaraton górski „Zimowy Bieg po Zdrój”. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia ponad 20-kilometrową pętlę, startując z hali sportowej w Jaworzu na Błatnią i wracając do mety w Jaworzu. Podobnie, jak to było w poprzednich latach – organizatorzy część wpisowego przekazali na konto WOŚP. W tym roku udało się im uzbierać kwotę 5298 zł. Po zakończeniu biegów, mieszkańcy Jaworza mogli wziąć udział po raz pierwszy w charytatywnym turnieju tenisa stołowego. W turnieju uczestniczyły 32 osoby. Podczas obu imprez sportowych datki do puszek cały czas zbierali wolontariusze z ZHP. Dodatkowo, w centrum Jaworza od rana można było odwiedzić dwa stoiska. W pierwszym z nich odbywał się charytatywny kiermasz ciast, przygotowanych przez Młodzieżową Radę Gminy. Drugi z kolei to stoisko z „wośpowymi” gadżetami, ufundowanymi przez sponsorów – stoisko obsługiwane było przez harcerki. Po południu do zabawy zaprosiła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która za wrzutkę do puszki serwowała kiełbasę i kaszankę z grilla oraz domowe ciasta. Młodzi strażacy uczyli jednocześnie, jak udzielać pierwszej pomocy. Nie był to oczywiście koniec atrakcji w trakcie „wośpowego” dnia – można było zrobić sobie zdjęcie z psem i minionkiem, zabawić się w przeciąganie liny lub zatańczyć belgijkę. Cała impreza zakończyła się „światełkiem do nieba” i pokazem w wykonaniu Teatru Ognia „Tesserakt”. Podczas nabożeństwa ekumenicznego które odbyło się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim obaj proboszczowie i obecni księża postanowili, że nie tylko pozwolą wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wejść do świątyni, ale także wszelkie ofiary złożone przez wiernych w ramach popularnie zwanej „tacy” przekażą do orkiestrowej puszki. Finał WOŚP to także doskonała współpraca obu jaworzańskich parafii. W kościele ewangelicko-augsburskim w Jaworzu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Jaworzańscy duchowni postanowili wykorzystać tę okazję do zrealizowania wyjątkowej, chwytającej za serce inicjatywy. Ewangeliccy i katoliccy duchowni z naszych parafii zdecydowali się na poruszający gest – obaj proboszczowie i księża jaworzańskich parafii uznali, że przekażą wszystkie pieniądze zebrane na tacę podczas niedzielnego nabożeństwa do puszki jednego z wolontariuszy WOŚP.

Czytaj więcej

02 lutego 2023

Zmarła Maria Warwas

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 92 lat zmarła Maria Warwas. Maria Warwas z domu Ordon znana była wielu jaworzanom jako lekarz i długoletni kierownik ośrodka zdrowia funkcjonującego w naszej gminie. Maria Warwas kierowała tą placówką medyczną od momentu jej powstania w 1969 roku do 1993 roku. Przez wiele lat prowadziła także prywatną praktykę lekarską. W styczniowym numerze „Echa Jaworza” z 1993 roku, gdy Maria Warwas przechodziła na emeryturę i żegnała się z ośrodkiem zdrowia tak o niej pisano: „[…] nie znosi rozgłosu. Lubi swą pracę, wykonuje ją rzetelnie i bardzo chętnie, […] wywodzi się z rodziny inteligenckiej. Akademię Medyczną ukończyła w Warszawie. Pracowała początkowo w Międzyrzeczu, później w bielskim Szpitalu nr 1, następnie w Grodźcu; od 1969 roku w Ośrodku Zdrowia w Jaworzu”. Pogrzeb odbędzie się w Kościele Opatrzności Bożej w Jaworzu w najbliższą sobotę, o godzinie 14:00.

Czytaj więcej

02 lutego 2023

Rusza otwarty konkurs ofert na realizację zadania celu publicznego w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu

Rusza otwarty konkurs ofert na realizację zadania celu publicznego w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu na 2023 rok. Jeśli Wasza organizacja ma pomysł na zadania realizowane na rzecz społeczności Gminy Jaworze – zapraszamy do udziału. Konkurs adresowany jest do podmiotów nienależących do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, które na terenie Gminy Jaworze prowadzą działalność sportową. Na realizację zadania w ramach ogłoszonego konkursu ofert przeznacza się środki finansowe w wysokości 100 000,00 zł. Termin składania ofert upływa 17 lutego 2023 r. Ofertę na realizację zadania wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć w zamkniętej kopercie z adnotacją: „Konkurs projektów: Sprzyjanie rozwojowi sportu w Gminie Jaworze 2023”. Zarządzenie Nr 15/2023 Wójta Gminy Jaworze w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert Formularz wniosku

Czytaj więcej

01 lutego 2023

Tegoroczne sukcesy sportowe młodych jaworzan

W ostatnich dniach nasi młodzi jaworzanie dostarczyli nam wielu emocji i radości z sukcesów sportowych. Rekord życiowy i dwa równe skoki narciarskie na 23 m zaprowadziły Oliwiera Miklińskiego-Pszonki na 4. miejsce w najważniejszym cyklu zawodów dla dzieci w Polsce – Orlen Cup Kids II, które odbywały się 29 stycznia na skoczni HS 25 w kompleksie Średniej Krokwi w Zakopanem. Oliwier trenuje na co dzień w klubie LKS Klimczok Bystra. W innym sporcie zimowym młodzi jaworzanie również nie ustępują. Emma Kulig w miniony weekend wystartowała na zawodach w łyżwiarstwie figurowym w Czeskim Cieszynie (VII. Grand Prix Czeskiego Cieszyna), na których zajęła 2. miejsce i zaprezentowała się w nowym programie. W tym sezonie startowym Emma współzawodniczy z dziewczynkami o dwa lata starszymi. W Polsce wystartowała trzykrotnie, z czego dwukrotnie stanęła na 2. miejscu podium, a innym razem zajęła wysokie 5. miejsce. Młoda zawodniczka miała też okazję po raz pierwszy pojechać na międzynarodowe zawody do Budapesztu, a w tym sezonie zadebiutuje na Mistrzostwach Polski Młodzików. Mimo, że za oknem zima, to pola nie oddają także młodzi lekkoatleci. Od halowych Mistrzostw Śląska swoje tegoroczne starty rozpoczął jaworzanin – Mikołaj Urbaś. Zdobył tam 3. miejsce w biegu na 2000 m w kategorii U18, przegrywając srebrny medal zaledwie o 0,01 s. Sukces jest tym większy, że mimo przejścia do starszej kategorii wiekowej, zdołał zdobyć medal i potwierdzić tym samym swoją przynależność do czołówki biegaczy średniodystansowych na Śląsku. Kolejny ważny start, do którego Mikołaj będzie się przygotowywał to Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich, które odbędą się w kwietniu w Szczawnicy-Zdroju, a osiągnięcie czołowego miejsca podczas zawodów pozwoli na reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej – w Pucharze Świata. Gratulujemy sukcesów naszym młodym sportowcom i… czekamy na kolejne informacje o ich medalach, pucharach i wyróżnieniach.

Czytaj więcej

01 lutego 2023

Głosujemy na Moritz Villę w konkursie „Inwestycja z perspektywą”

Zachęcamy mieszkańców Jaworza do głosowania w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. W plebiscycie startuje nasza perełka – odnowiona w ostatnich latach Moritz Villa. Jak zapisano na stronie konkursu: „wybiera się w nim najpotrzebniejsze i najciekawsze – słowem najlepsze! – inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich. Konkurs wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu". Aby zagłosować, wystarczy wejść na podstronę Moritz Villi i po wpisaniu wyświetlanego kodu kliknąć „Oddaję swój głos”. Zachęcamy wszystkich jaworzan do oddania głosu.

Czytaj więcej

01 lutego 2023

Ferie zimowe za nami

Ferie zimowe 2023 w Jaworzu upłynęły pod znakiem świetnej zabawy i wielu kreatywnych działań skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W pierwszym tygodniu ferii Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała zajęcia dla dzieci i młodzieży pt. „Zimowe wyprawy – planszówkowe zabawy”. Dzieci, w oparciu o dziecięcą i młodzieżową literaturę przygodowo-podróżniczą, zaprojektowali i wykonali samodzielnie planszową grę. Każdego dnia poznawali losy bohaterów wybranych książek m.in „Tomek na tropie Yeti”, „Szara wilczyca”, opowiadań z serii „Podbiegunowe opowieści” czy serii książek o „Neli – małej reporterce”. Dzięki wspólnym dyskusjom, którym towarzyszyły prezentacje audiowizualne najmłodsi jaworzanie mieli okazję „odwiedzić” m.in. Grenlandię, Tybet, Alaskę i Antarktydę. Podczas spotkań powstały również prace, które nawiązywały do omawianych tematów – tworzono mandale w technice qullingu, portrety wilków w technice kolażu, przestrzenne wizerunki Inuitów oraz abstrakcyjne obrazki, które odczytać mogli tylko uczestnicy warsztatów. Zajęcia dostarczyły dzieciom nie tylko wiele radości, ale pozwoliły twórczo i kreatywnie spędzić czas oraz dały możliwość zaczerpnięcia wiedzy o najodleglejszych i najmroźniejszych miejscach na Ziemi. W drugim tygodniu przerwy od nauki, Ośrodek Promocji Gminy Jaworze kolejny raz zaprosił dzieci z klas I-V na warsztaty artystyczne „Zima w Jaworzu 2023”, które odbyły się w Galerii Sztuki na Zdrojowej. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z takimi technikami jak: malarstwo, rysunek, papieroplastyka, rękodzieło, jak również poznały rzemiosło tworzenia instrumentów muzycznych i animacji poklatkowej. Wszystkie te formy aktywności twórczej cieszyły się dużym zainteresowaniem, a warsztaty dały możliwość świetnej zabawy i pogłębienia swoich zainteresowań. Pierwsza praca wykonana przez dzieci to „maska karnawałowa” – praca plastyczna z efektem 3D, która oprócz kreatywności rozwijała także motorykę małą oraz umiejętności wycinania. Dzieci z kolorowych pianek wycinały karnawałowe maski i ozdabiały je kolorowymi cekinami i wstążeczkami. W tym dniu powstały także pierścionki wyplatane z drucików, ozdabiane kryształkami i pomponami. W kolejnym dniu uczestnicy warsztatów wykonali w technice papieroplastyki narciarzy, saneczkarzy i snowboardzistów. Bajkowe postacie mogły zjeżdżać po stoku na nartach, sankach i deskach z patyczków po lodach i pudełkach po zapałkach. Na koniec zajęć dzieci pod okiem instruktorów wykonały animację swoich zimowych bohaterów w technice poklatkowej. Poznali również podstawowe zwroty związane z techniką animacji, zapoznali się z narzędziami z jakimi pracują animatorzy wykorzystywane do produkcji animacji. W środę uczestnicy warsztatów projektowali i wykonali zimowe medale w postaci śnieżynek dla swoich zwycięskich narciarzy, saneczkarzy i snowboardzistów. W znanej aborygeńskiej technice kropkowania dzieci na drewnianych krążkach wykonały symbol śnieżynki i udekorowały je cekinami, każdy wykonał własny medal. Czwartek był z kolei dniem hawajskim, podczas którego dzieci zaprojektowały i wykonały zachwycające naszyjniki hawajski „lei” oraz kolorowe lody na patyku z pianki ozdabiane lukrem i posypką. Zimowe warsztaty artystyczne zakończyły się Dniem Indiańskim. W tym dniu powstały piękne szamańskie totemy i instrumenty muzyczne tzw. „zaklinacze deszczu” z papierowych rurek, wykałaczek i ryżu – na koniec zostały ozdobione piórami i pomponami. Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych instruktorów- Anetę Kwaśną oraz Monikę Farugę, które na co dzień pracują w Galerii Sztuki na Zdrojowej. Zapraszamy na fotorelację z warsztatów zimowych.

Czytaj więcej

31 stycznia 2023

Rusza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych

1 lutego 2023 r. rusza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych na 2023 rok. Jeśli Wasza organizacja ma pomysł na zadania realizowane na rzecz społeczności Gminy Jaworze – zapraszamy do udziału. Wójt Gminy Jaworze ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego oraz innym podmiotom uprawnionym, wykonania zadania publicznego w zakresie spraw określonych w Programie współpracy Gminy Jaworze z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami uprawnionymi na rok 2023. Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, zgodnie z art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które prowadzą działalność statutową w dziedzinie objętej konkursem i zamierzają realizować zadania na terenie Gminy Jaworze lub na rzecz jej mieszkańców. Przedmiotem konkursu są zadania realizowane na rzecz społeczności Gminy Jaworze: w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania w roku 2023: 70 000,00 zł w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz wspierania działań na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży – wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania w roku 2023: 40 000,00 zł w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym – wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania w roku 2023: 88 000,00 zł w zakresie wspierania działań wspomagających rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz wspierania działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym – wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania w roku 2023: 20 000,00 zł Termin składania ofert upływa 22 lutego 2023 r. o godz. 15:00. Dla usprawnienia procesu składania ofert, od 2021 roku wprowadziliśmy specjalną aplikację – Generator eNGO, dostępną pod adresem: jaworze.engo.org.pl. Generator eNGO umożliwia sprawne przygotowanie ofert, zweryfikowanie poprawności oraz ich późniejsze rozliczenie. Od 2021 roku, wszystkie konkursy ofert ogłaszane przez Urząd Gminy Jaworze na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przeprowadzane są przy wykorzystaniu nowej platformy. Warunkiem przystąpienia do otwartego konkursu ofert jest wygenerowanie prawidłowo wypełnionego formularza oferty za pomocą elektronicznego Generatora eNGO, a następnie: – złożenie go osobiście w formie papierowej w siedzibie Urzędu Gminy Jaworze, ul. Zdrojowa 82, 43-384 Jaworze, lub – przesłanie drogą pocztową. Udostępniana Państwu aplikacja internetowa umożliwia dostęp do konta z dowolnego komputera wyposażonego w łącze internetowe. Wszystkie wersje ofert i sprawozdań zapisywane i przechowywane będą na serwerach, dzięki czemu ich podgląd będzie możliwy w dowolnym momencie. Wykorzystanie Generatora pozwoli na wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów z ofert i sprawozdań. Zarządzenie Nr 13/2023 Wójta Gminy Jaworze w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert Generator eNGO

Czytaj więcej

31 stycznia 2023

Twórcy i animatorzy kultury z Jaworza uhonorowani

27 stycznia 2023 r. na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej odbyło się Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego. Wśród uhonorowanych znalazły się m.in. dwie osoby aktywnie działające w zakresie kultury w Jaworzu – Dorota Gogler oraz Stanisław Sojka. Uroczystość rozpoczęła się od ministerialnego wyróżnienia. Dyplom honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano Marianowi Wojtusiakowi, choreografowi i instruktorowi tańca Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Rybarzowice”. To uhonorowanie ponad półwiecznego związku z tańcem, śpiewem i folklorem. Starosta Andrzej Płonka i Józef Herzyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu gratulowali Animatorom Kultury 2022. Oklaskiwali ich zaproszeni goście: poseł Przemysław Drabek, radna wojewódzka Ewa Żak, wójtowie i burmistrzowie, a także przedstawiciele władz powiatowych: Jan Borowski – przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Kamiński – wicestarosta bielski, Barbara Adamska – członek zarządu, Dorota Nikiel – członek zarządu oraz radni powiatowi. Uhonorowani związani z Jaworzem Dorota Gogler – została uhonorowana za wieloletnią działalność artystyczną, rozwój sztuk plastycznych i rękodzieła wśród dzieci i młodzieży na terenie gminy Jaworze i powiatu. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Sztuki w Jaworzu, w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze pracuje jako instruktor rękodzieła. Prowadzi warsztaty w Galerii Sztuki na Zdrojowej. Jest osobą kreatywną, charyzmatyczną, skupiającą wokół siebie twórcze osoby. Pani Dorota jest pomysłodawczynią Maratonu Sztuki, który od 11 lat jest organizowany w Jaworzu. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym – Szpitalu Opieki Długoterminowej w Jaworzu. Dla pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami prowadzi warsztaty arteterapii, muzykoterapii, tańca terapeutycznego oraz relaksacji. Stanisław Sojka – został uhonorowany za wieloletnią działalność artystyczną w Orkiestrze Dętej Glorieta oraz rozwój edukacji muzycznej wśród mieszkańców powiatu bielskiego, w szczególności gminy Jaworze. Społecznik, czynnie uczestniczący w wielu kulturalno-społecznych inicjatywach. Z wykształcenia stolarz i muzyk instrumentalista, z zamiłowania pszczelarz i rolnik. Z muzyką związany jest od najmłodszych lat. Od 2003 r. związany jest na stałe z Orkiestrą Dętą Glorieta, działającą w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze. Pałeczkę dyrygenta przejął w 2005 r., mając zaledwie 23 lata. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Czytaj więcej

24 stycznia 2023

Koncert z okazji jubileuszu 20-lecia Orkiestry Dętej Glorieta

21 stycznia 2023 r. w sali budynku „Pod Harendą” w Jaworzu odbył się jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej Glorieta, która działa w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze pod kierunkiem Stanisława Sojki. Koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia rozpoczął utwór marszowy „Dzień Podchorążego”, po którym licznie zgromadzonych gości powitała konferansjer – Dorota Kohut. Po tym nastąpiła część oficjalna, podczas której Przewodniczący Gminy Jaworze Zbigniew Putek razem z wójtem Radosławem Ostałkiewiczem wręczyli Medale „Zasłużony dla Rozwoju Jaworza” Orkiestrze Dętej Glorieta oraz dyrygentowi Stanisławowi Sojce. W imieniu Orkiestry medal odebrał Zdzisław Rusin. Medale zostały przyznane przez Radę Gminy Jaworze na wniosek dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanty Witkowskiej. W dalszej części koncertu głos zabrali zaproszeni goście: gratulacje i przemówienie okolicznościowe w imieniu Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki odczytali radny Rady Powiatu Bielskiego Jacek Czader oraz naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Bielskim Magdalena Więzik. Następnie gratulacje Orkiestrze Dętej Glorieta oraz dyrygentowi złożyła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, wręczając jednocześnie tablice jubileuszowe. Po części oficjalnej przyszedł czas na muzyczną ucztę, podczas której Orkiestra Dęta Glorieta zagrała najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. Repertuar koncertu jubileuszowego był bardzo zróżnicowany, począwszy od największych przebojów polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, poprzez marsze i utwory okolicznościowe do muzyki poważnej. Publiczność mogła usłyszeć między innymi takie utwory jak: „Hey Jude”, muzykę z filmu „Star Wars”, czeską poleczkę „Cztery Pary”, utwór zespołu Abba „I do, I do...” , utwory „The Pink Panthera”, „Heal the world” – Michaela Jacksona oraz „La Copa de la Vita” Ricky Martina. Brawurowo został wykonany również utwór „Show Theme Song” z serialu „Benny Hill” – w utworze gościnnie wystąpił grając na saksofonie muzyk Kazimierz Waliczek. Podczas koncertu jubileuszowego gościnnie wystąpiły również dwie wokalistki: Olena Slomchynska z utworem „Czerwona Ruta” oraz Elżbieta Kożuchowska, która wspaniale zaśpiewała utwór Hanny Banaszak „Pogoda ducha” oraz na bis pieśń Ewy Bem „Moje serce to jest muzyk”. Znakomite aranżacje znanych utworów muzycznych opracowane przez dyrygenta Stanisława Sojkę oraz ich mistrzowskie wykonanie sprawiły, że publiczność entuzjastycznie reagowała podczas występu Orkiestry. Ostatnim utworem koncertu był świetnie zagrany Marsz Radeckiego, podczas którego publiczność koncertu nagrodziła muzyków owacją na stojąco. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Jaworze Zbigniew Putek, zastępca wójta Anna Skotnicka-Nędzka, radny Rady Powiatu Bielskiego Jacek Czader, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Bielskim Magdalena Więzik, radni Gminy Jaworze, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych w Gminie Jaworze. Gratulujemy dyrygentowi Stanisławowi Sojce oraz Orkiestrze Dętej Glorieta wspaniałego jubileuszu i życzymy kolejnych. Krótka historia Orkiestry Dętej Glorieta Orkiestra Dęta Glorieta powstała w 2003 roku z inicjatywy Zygmunta Podkówki i Ośrodka Promocji Gminy Jaworze. Początkowo orkiestra liczyła tylko osiem osób, z czasem stopniowo powiększając swoje grono. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Karol Rusin który niegdyś koncertował jako trębacz w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Zastąpił go Stanisław Sojka, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, w klasie trąbki, który w chwili przejęcia orkiestry miał zaledwie 22 lata. Swoje obowiązki niezłomnie pełni do dzisiaj. Obecnie orkiestra liczy 27 osób , regularnie uczęszczających na próby. W orkiestrze jest wielu amatorów, jak i muzyków którzy ukończyli Państwową Szkołę Muzyczną w Cieszynie. Orkiestra pod względem wieku jest bardzo zróżnicowana. Najstarszy muzyk ma ponad 80 lat. Członkowie orkiestry to głównie mieszkańcy Jaworza i pobliskich miejscowości. Orkiestra Dęta Glorieta uświetnia gminne uroczystości, m.in. imprezy okolicznościowe takie jak dożynki, biesiady, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Jaworzu oraz towarzyszy w obchodach rocznic narodowych, koncertuje także na Słowacji i Węgrzech, spotykając się z zachwytem tamtejszych słuchaczy.

Czytaj więcej

23 stycznia 2023

Wójt Jaworza: oświetlenia ulicznego nocą nie wyłączymy, ale oszczędzać musimy

Lata 2022 i 2023 to czas niespotykanego dotąd wzrostu kosztów energii elektrycznej, który generuje coraz to większe wydatki na ten cel z budżetów samorządowych. Dotyczy to również naszej gminy. O ile w 2021 roku za jedną megawatogodzinę oświetlenia ulicznego płaciliśmy ok. 270 złotych, to w ubiegłym roku było to już 555 złotych (plus VAT), czyli raz tyle w ujęciu rok do roku. Natomiast za prąd w szkołach, ośrodku zdrowia i wszystkich instytucjach gminnych cena wynosiła 598 złotych, czyli o 120% więcej. W tym roku, w ramach dwóch ogłaszanych po sobie przetargów na dostawę energii elektrycznej, nie zgłosiła się żadna firma przesyłowa zainteresowana dostawą dla nas prądu, a tym samym nasza gmina nie mogła podpisać umowy w tym zakresie. Zgodnie z obowiązującym prawem „wpadliśmy” w tzw. sprzedaż rezerwową oraz cenę maksymalną, która zgodnie z przyjętą przez Sejm RP ustawą wynosi 785 złotych netto (w tym podatek VAT). W stosunku do 2022 roku w tym roku zapłacimy za prąd odpowiednio ok. 40% i 30% więcej. To nie są wcale małe sumy, gdyż niegdyś liczyliśmy je w setkach tysięcy złotych, a w tym mogą sięgnąć grubo ponad miliona… Co zatem dalej? Niektóre samorządy zdecydowały się na wprowadzenie w związku z tak radykalną zwyżką cen energii elektrycznej oszczędności polegających na czasowym wyłączeniu lamp ulicznych w godzinach późnonocnych. Gmina Jaworze podeszła do tematu nieco inaczej. Już w 2019 roku podjęliśmy rozmowy z Tauron Nowe Technologie na temat kompleksowej wymiany opraw oświetleniowych na nowoczesne LED-owe. Niestety ograniczenia pandemiczne COVID-19 istotnie wpłynęły na opóźnienie naszego projektu. Ten czas jednak wykorzystaliśmy na przygotowanie tzw. audytu oświetlenia ulicznego, sprzedaż ok. 1/3 punktów świetlnych na rzecz Tauronu oraz przygotowanie umowy dotyczącej kompleksowej modernizacji opraw ulicznych, co niewątpliwie wpłynie na ilość generowanej przez nie energii elektrycznej. Mamy nadzieję, że już w tym roku nie tyle rozpoczniemy to zadanie, ile je finalnie zakończymy. Mając na uwadze ten temat, po konsultacjach z Tauronem oraz przeprowadzeniu wnikliwej wewnętrznej analizy, zdecydowaliśmy, że w Jaworzu nie będziemy wyłączać oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych, szczególnie że jest to kwestia niezmiernie ważna z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców poruszających się w przestrzeni publicznej, dobytku i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tym bardziej, że oszczędności z tego tytułu sięgałyby kwoty ok. 100 tys. złotych. Ale to ważna kwota, bo „grosz do grosza, a będzie kokosza”… Stąd też podeszliśmy do tematu trochę inaczej, a mianowicie oświetlenie uliczne w Jaworzu będzie funkcjonować nieprzerwanie, tyle tylko, że będzie uruchamiane pół godziny po zachodzie słońca, a wygaszane pół godziny przed jego wschodem. Mam nadzieję, że pozwoli to uzyskać nieco oszczędności, ale nie będzie się to odbywać kosztem bezpieczeństwa nas – mieszkańców Jaworza. Tym bardziej, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo nas samych, czyli pieszych i kierowców oraz naszych domostw. Wszelkie oszczędności związane ze zminimalizowaniem zużycia energii powinny w jak najmniejszym stopniu wpływać na komfort i jakość naszego życia. Zatem wszelkie wyłączenia oświetlenia ulicznego związane są z pracami konserwacyjnymi lub wynikają z awarii. Jeżeli w ciągu dnia jakieś lampy się świecą, może to być spowodowane np. pracami modernizacyjnymi, ale także i zwyczajną awarią. I w tym miejscu podkreślam jedno, a mianowicie – punkty zapalania naszej sieci oświetleniowej – znajdują się w gestii Tauronu, stąd też Gmina Jaworze nimi nie zawiaduje. Znakomita ich część jest regulowana zegarami cyfrowymi, ale niektóre z odcinków wciąż są wyposażone w automaty zmierzchowe (co do których wystarczy średnie zachmurzenie słońca i „robi się pstryk”). W związku z tym będę Państwu zobowiązany za kontakt z Urzędem Gminy, a mniej za „akcję na FB”, bo lokalnie możemy wiele więcej zdziałać… Wystarczy zgłosić zauważoną usterkę albo „anomalię” pod następujące numery telefonów: 33 828 66 60 lub 697 693 118 (Urząd Gminy Jaworze) oraz 516 111 591 (Tauron). Z tym że usterka zgłoszona do UG Jaworze będzie przez odpowiednich pracowników przekazana do Tauronu na tej samej ścieżce (tak Tauron działa) – tak więc najlepiej zrobić to dwutorowo – zgłosić to do nas oraz Tauronowi. Mam nadzieję, że mimo wszystko rozwiałem Państwa wątpliwości… Radosław G. Ostałkiewicz wójt Gminy Jaworze

Czytaj więcej