Gmina Jaworze, reprezentowana przez wójta Radosława G. Ostałkiewicza, jako pierwsza jednostka samorządowa w powiecie bielskim podpisała umowę w sprawie uruchomienia w Jaworzu aplikacji „Darczyńca” – www.darczynca.app. W poniedziałek, w świeżo odnowionej przestrzeni zabytkowej willi „Maurycego”, podpisano umowę z Panią Magdaleną Idzik Fabiańską, działającą w imieniu firmy Infonet Projekt S.A.

Aplikacja „Darczyńca” to nowatorski program społeczny do którego przystąpiła Gmina Jaworze, a który powstał po prostu z potrzeby serca i w trosce o drugiego człowieka i o stan naszego środowiska naturalnego. Dzięki tej aplikacji można nieść pomoc innym, a jednocześnie nie narażać na szwank stanu przyrody, a przy okazji i naszych kieszeni z tytułu ponoszenia opłat za utylizację odpadów, które zasługują na tzw. drugie życie.

Aplikacja „Darczyńca” łączy osoby pragnące przekazać różnego rodzaju rzeczy (nie śmieci, ale pełnowartościowe i zbędne nam przedmioty) z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworzu i Urzędu Gminy Jaworze, którzy będą zarządzać tą aplikacją w naszej gminie.

W ramach wymiany można nieodpłatnie przekazać (a właściwie zaproponować przekazanie) w pełni sprawne i funkcjonalne rzeczy, które dla nas stały się zbędne i mogą po prostu trafić na śmietnik, czyli po prostu dobre graty. Chodzi tutaj np. o sprzęt RTV i AGD, meble, zabawki, odzież czy też książki i podręczniki. Dzięki uruchomionej aplikacji przekazywanie darów potrzebującym będzie mogło odbywać się w sposób systemowy i nowoczesny, dający pewność, że pomoc trafi do najbardziej potrzebujących.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja „Darczyńca” to system komunikacyjny okolicznych darczyńców z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznego w Jaworzu, a docelowo z osobami potrzebującymi. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta i intuicyjna, a dzięki szybkiemu zgłoszeniu i dodaniu przedmiotu wymiana pomiędzy „darczyńcą” a beneficjentem pomocy jest niezwykle łatwa i wygodna. Wkrótce będziemy Państwa szerzej informować o sposobie funkcjonowania aplikacji w Jaworzu.

Darczyńca to aplikacja stworzona dla telefonów z system Android i IOS – można ją pobrać za darmo, a jej obsługa jest intuicyjna. Aby zostać darczyńcą należy zarejestrować się w pobranej na telefon aplikacji, a podanie kodu pocztowego pozwoli synchronizację lokalnego darczyńcy z pracownikami GOPS w naszej miejscowości. Po zalogowaniu możemy dodać nowe ogłoszenie o tym, co mamy do podarowania (w aplikacji mamy możliwość dodawania zdjęć i opisów), bądź sprawdzić potrzeby zweryfikowane i zamieszczone przez nasz GOPS.

Zatem w imieniu własnym, a także prezesa firmy Infonet Projekt S.A. Pana Piotra Fabiańskiego (prywatnie mieszkańca naszej gminy) zachęcam wszystkich jaworzan do korzystania z zaproponowanego rozwiązania, czyli aplikacji „Darczyńca”, dzięki której dobre i w pełni wartościowe rzeczy nam już niepotrzebne dostaną drugie życie i wniosą szczęście w życie drugiego człowieka.

A to, że my mieszkańcy Jaworza potrafimy zadbać o drugiego człowieka i umiemy nieść pomoc udowadniamy w Jaworzu od ponad trzech miesięcy. Chęć niesienia pomocy innym jest dla nas wszystkich bardzo ważna, a teraz mamy okazję udowodnić, że możemy to zrobić naprawdę mądrze. Sytuacja z uchodźcami z Ukrainy pokazała nam, jak ważna jest pomoc celowana. To dzięki dobremu przepływowi informacji, możemy nieść konkretną pomoc do osób, które faktycznie jej potrzebują – zachęca wójt Radosław G. Ostałkiewicz.