Gmina Jaworze postanowiła pomóc naszym najmniejszym przyjaciołom, stawiając trzy domki dla owadów. 

Dwa domki zakupiło i podarowało Centrum Roślin – Mamorscy, znajdujące się przy ul. Niecałej 1 w Jaworzu. Tak zwane "hotele dla owadów" stanowią bezpieczne miejsce schronienia oraz wylęgania wielu gatunków bezkręgowców, na przykład pszczół, motyli, trzmieli czy innych owadów zapylających. Spełniają również rolę edukacyjną – pozwalają na obserwację przyrody i budowanie wiedzy na temat znaczenia owadów w życiu człowieka. 

Domki zostały zamontowane przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzu oraz Parku Zdrojowym – przy fontannie solankowej i w pobliżu stawu. 

Ustawienie pierwszych hoteli dla owadów to dopiero początek większego projektu. W planach gmina ma montaż kolejnych domków oraz tworzenie łąk kwietnych, które oprócz waloru wizualnego, odgrywają ważną rolę w trosce o pszczoły zapylające. Owady te spełniają wszakże w życiu człowieka niebagatelne znaczenie – to właśnie im zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie.

Domki dla owadów to nie jedyne działanie, jakie podejmujemy w tym roku na terenie Jaworza w celu ochrony i ułatwienia funkcjonowania zwierząt w naszej przestrzeni. Już niedługo, nad wybranymi drogami pojawią się przejścia dla wiewiórek – tzw. "mosty dla wiewiórek", czyli rozpięte pomiędzy koronami drzew liny, umożliwiające przemieszanie się tych zwierząt bezpiecznie, bez ryzyka zginięcia pod kołami samochodów.