Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 Maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.

Podczas uroczystości, która rozpoczęła się wymarszem spod Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej Jaworze złożono kwiaty na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim oraz na cmentarzu Parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu.

W samo południe rozpoczęła się msza święta koncelebrowana za Ojczyznę oraz Strażaków z OSP Jaworze. Następnie licznie zgromadzeni przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz, w towarzystwie Zastępcy Wójta – Anny Skotnickiej-Nędzkiej.

Wójt podkreślił, że 3 maja to od 1791 roku wyjątkowy dzień dla Polski. To rocznica ratowania Rzeczpospolitej, o którą walczyli, wbrew wszystkim przeciwnościom, najwięksi patrioci.

„W to piękne, majowe popołudnie, w święto 231. rocznicy Konstytucji majowej serdecznie Państwu dziękuję za gremialne przybycie na jaworzańskie uroczystości. Ostatni raz pamiętam tak liczne grono w 2019 roku. Rzeczywistość wokół nas staje się inna, trudniejsza. Naznaczeni pandemią, porażeni wydarzeniami zza wschodniej granicy staramy się patrzeć w przyszłość z optymizmem. Wobec tej wielkiej wojny, jaka toczy się na Ukrainie, stoję i patrzę na Was drodzy Jaworzanie z wielką dumną i wzruszeniem. Chciałbym Wam podziękować za Wasze zaangażowanie i wielkie serca, jakie pokazaliście pomagając, nie wezwani przez nikogo, tylko przez własną odpowiedzialność i przez otwartość na drugiego człowieka. Dziękuję Wam drodzy Jaworzanie” – powiedział Radosław Ostałkiewicz.

Kwiaty pod jaworzańskimi pomnikami zostały złożone przez władze samorządowe Gminy Jaworze oraz delegacje działających na terenie gminy instytucji oraz organizacji pozarządowych.

Kończąc uroczystości trzeciomajowe, oficjalny korowód w akompaniamencie Orkiestry Dętej „Glorietta” udał się do „Domu Strażaka”, gdzie odbyły się uroczystości związane z obchodami przypadającego na 4 maja „Dnia Strażaka”.