Uczniowie klas ósmych obu jaworzańskich podstawówek mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wygraną było zwiedzanie polskiego parlamentu na zaproszenie posła Lewicy Przemysława Koperskiego. Gospodarzem konkursu był Grzegorz Dymarski – nauczyciel WOS-u w obu szkołach.

Wczoraj, 10 maja 2022 r. wyjazd doszedł do skutku. Laureaci konkursu – Mateusz, Błażej i Zuzanna oraz Viktoriia, która z kolei zwyciężyła w konkursie wiedzy o Polsce dla ukraińskich uczniów zawitali do polskiego parlamentu. Czworo przedstawicieli jaworzańskiej młodzieży w towarzystwie posła Przemysława Koperskiego, wójta gminy Jaworze Radosława Ostałkiewicza i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – Barbary Szermańskiej zwiedzało Sejm i Senat RP. W trakcie wyjazdu młodzi mieszkańcy gminy odebrali sporą dawkę wiedzy o historii i realiach władzy ustawodawczej w Polsce, a także mieli możliwość… zjedzenia obiadu w sejmowej stołówce.

Wyjazd był możliwy dzięki zwycięstwu Radosława Ostałkiewicza w charytatywnej licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której przedmiotem był sejmowy obiad z posłem Koperskim.

Ten wyjazd to tylko jedna z dwóch wizyt przedstawicieli Jaworza w polskim parlamencie w ostatnim czasie. 25 i 26 marca reprezentanci Bystrej i Jaworza mieli możliwość promowania swoich gmin w Sejmie RP. Wszystko dzięki posłowi Przemysławowi Koperskiemu, który zaprosił do Warszawy członkinie kół gospodyń wiejskich z Bystrej i Jaworza oraz Zespół Regionalny „Jaworze”. Gminę Jaworze w tracie wyjazdu reprezentowała także Zastępca Wójta – Anna Skotnicka-Nędzka.

Jak relacjonuje Grażyna Matwiejczyk, jedna z uczestniczek wyjazdu: „w Sejmie byliśmy umówieni o godz. 13.00 i sam poseł czekał na nas przed wejściem. Po dwóch kontrolach sprawdzających naszą tożsamość – ta druga przypominała kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku – wraz z posłem udaliśmy się na zwiedzanie Sejmu. Po wejściu i jeszcze przed zwiedzaniem członkowie Zespołu Regionalnego „Jaworze” oraz część członkiń KGW przebrało się w stroje regionalne. Na samym początku czekała nas duża niespodzianka – spotkanie z trzecią osobą w kraju, z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Wspólnie udaliśmy się do sali obrad Senatu, gdzie marszałek zapoznał nas z działalnością i pracą wyższej izby parlamentu. Był też czas na zrobienie zdjęć. Następnie zostaliśmy oprowadzeni korytarzami Sejmu, a po drodze przewodniczka opowiadała o pracy komisji sejmowych, o klubach poselskich, a następnie przedstawiając portrety poszczególnych marszałków Sejmu przybliżała ich osobowości.

Z posłem Koperskim udaliśmy się także do Sali Plenarnej, miejsca posiedzeń Sejmu, Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólnych posiedzeń Sejmu i Senatu, a także składania przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP. Na sejmowych schodach odśpiewaliśmy „Szumi Jawor”, a nasze panie i panowie w strojach ludowych wzbudzali duże zainteresowanie obecnych gości i pracowników Sejmu. Następnie udaliśmy się do sejmowej kaplicy […]. Zwiedzanie Sejmu trwało kilka godzin i na koniec zostaliśmy zaproszeni przez naszego posła na smaczny obiad w restauracji sejmowej. Po obiedzie pożegnaliśmy się z Posłem Koperskim, dziękując za zaproszenie i umożliwienie zwiedzania Parlamentu RP. […] Serdecznie dziękujemy organizatorom – Urzędowi Gminy w Jaworzu i Urzędowi Gminy w Wilkowicach, a przede wszystkim posłowi Przemysławowi Koperskiemu za zaproszenie, wspaniałe przyjęcie i umożliwienie gruntownego zwiedzenia Sejmu, Senatu oraz promocję naszych gmin, a przy okazji zwiedzenia naszej stolicy, w tym ciekawego muzeum POLIN”.