Na początku wakacji, od 4 do 15 lipca, w Jaworzu odbywały się wakacyjne warsztaty artystyczne – Lato w Jaworzu. 

Program warsztatów był bardzo bogaty i zróżnicowany, dzieci uczestniczyły w wielu warsztatach artystycznych i plastycznych, takich jak: szycie zabawek z filcu, aborygeńskie mandale, morskie obrazki, łapacze snów, animacja poklatkowa i patyczkowe plecionki prowadzonych. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów artystycznych: Urszulę Marczak, Anetę Kwaśną, Dorotę Gogler i Monikę Farugę. Z zajęć wakacyjnych skorzystało łącznie 60 dzieci.

Dzieci brały również udział w warsztatach ekologicznych realizowanych z pasją przez Indiankę – Annę Sobańską z Fundacji Ekologicznej „Arka” oraz w zajęciach sportowych prowadzonych przez Daniela Bąka oraz Mateusza Wajsa. Ponadto uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Macieja Kupczaka z „Owady i Spółka”, poznając tajemniczy świat zwierząt egzotycznych. Na warsztatach z firmą „Upominek” dzieci poznały tajemnicę druku i działania prasy sublimacyjnej – wykorzystały swoje wcześniej przygotowane projekty do stworzenia autorskich kubków.

Najmłodsi jaworzanie uczestniczyli również w warsztatach Klubu Kreatywnego Inżyniera FloJaMo. Dzięki Monice i Januszowi Florysiak, każde dziecko mogło poczuć się jak konstruktor, inżynier i wynalazca. Nasi inżynierowie projektowali, budowę, a także malowali eko-domki i wiatraki.

Podczas wakacyjnych warsztatów dzieci zwiedziły również Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu i sąsiadującą z nią Motylarnię – spotkanie poprowadził Bartosz Czader. Każdy z uczestników miał okazję przyjrzeć się z bliska rybom, rekinom, dotknąć węża, motyla oraz podziwiać stawonogi, ślimaki, ośmiornice czy szkarłupnie.

Dzieci na wakacyjnych warsztatach artystycznych uczestniczyły także w warsztatach robotyki, razem z przedstawicielami „Misji Robotyka” z Bielska-Białej budowali różne roboty – łaziki marsjańskie, rajdówki i kosmiczne pojazdy.

W trakcie warsztatów odbywały się również zajęcia wyjazdowe – w tym roku dzieci zwiedziły Kozią Zagrodę w Brennej. Zostały oprowadzone po miniskansenie i uczestniczyły w gawędzie góralskiej z grą na instrumentach pasterskich (trombity, piszczałki, okaryny, rogi pasterskie). Każdy uczestnik wycieczki miał okazję karmić kozy, a główną atrakcją warsztatów stał się własnoręczny wyrób sera w kolybie pasterskiej. Oczywiście nie zabrakło degustacji serów.

Podczas wycieczki do Chlebowej Chaty w Górkach Małych było sporo teorii, praktyki i degustacji. Dzieci z ciekawością wysłuchały o życiu naszych przodków, o zbożach i ich zastosowaniu, procesach powstawania masła, sera i chleba. Uczestnicy własnoręcznie formowali oraz wypiekali podpłomyki, ubijali masło, odbyła się również produkcja twarogu. Był też czas na próby młócenia cepami, mielenia zboża oraz zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach.

Organizatorem wakacyjnych warsztatów artystycznych był Ośrodek Promocji Gminy Jaworze. Dzięki pomocy i uprzejmości Urzędu Gminy Jaworze oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzu Ewie Cholewik, odbywały się one w salach budynku „Pod Goruszką”. Dzieci mogły również korzystać z jadalni oraz boiska szkolnego.