Zapraszamy Państwa na kolejny dzień otwarty w popularnej „Trzydziestce”. Willa będzie otwarta dla wszystkich jaworzan w najbliższą sobotę 10 września, w godzinach od 14:00 do 17:00. Dla naszych gości, do zwiedzania udostępniony zostanie cały budynek przy ul. Zdrojowej 30, który po zakończeniu remontu prowadzonego od 2020 roku zyskał nowy blask.

Budynek nr 30, popularnie w Jaworzu nazywany „Trzydziestką”, to dawna willa „Maurycy”, znana także jako „Moritzvilla”. W tym obiekcie mieściła się administracja kurortu w okresie, gdy Jaworze było uznanym uzdrowiskiem. Budynek powstał w II połowie XIX wieku.

Zabytkowy obiekt, wzniesiony częściowo w technologii muru pruskiego, stanowi jedno z najstarszych świadectw uzdrowiskowej tradycji Jaworza. Wyjątkowa i rzadko spotykana na tych terenach konstrukcja z drewnianymi elementami nośnymi budynku wpisała się przez lata w krajobraz centrum Jaworza, stanowiąc atrakcyjne nawiązanie do architektury uzdrowisk zachodnich.

W trakcie prowadzonego w ostatnich latach remontu zachowane zostały elementy wartościowego muru pruskiego, nadające budynkowi charakterystyczny wygląd. W odnowionej przestrzeni siedzibę ma m.in. Centrum Usług Społecznościowych – Klub Seniora. Wygospodarowano tam także miejsce na salę ślubów Urzędu Stanu Cywilnego.