3 i 4 marca, parę dni przed właściwym świętem, zorganizowano drugą edycję „Dni Kobiet w Jaworzu”.

W piątek 3 marca, w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu odbył się wernisaż wystawy „Etno by Beata Bojda”. Było to pierwsze wydarzenie artystyczne zorganizowane w ramach „Dni Kobiet w Jaworzu”. Wernisaż zaszczyciły swoją obecnością wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jaworze Agnieszka Nieborak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzu Barbara Szermańska, oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Małgorzata Motyka-Madej.

Beata Bojda to uznana makijażystka, stylistka i projektantka. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona została prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku. Jest absolwentką wzornictwa w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego.

Jej autorski projekt „Etno”, w którym połączyła elementy sztuki ludowej, współczesną modę i nowatorski makijaż zyskał uznanie na całym świecie i był pokazany w londyńskiej The Brick Lane Gallery, a także w Paryżu w ramach prezentacji sztuki i kultury polskiej oraz w kilku miastach w Polsce: w Krakowie, Ustce, Łodzi i w Bielskiej Galerii BWA. Obecnie jest wykładowcą makijażu fashion w krakowskiej „Artystycznej Alternatywie”. Współpracuje z wieloma artystami oraz teatrem, tworząc dla nich kostiumy sceniczne. Jej najnowsze kolekcje „Ethno” oraz „Flowers of Koniaków” miały premierę w styczniu 2022 roku na wystawie EXPO w Dubaju.

Kolejnym wydarzeniem, w ramach „Dni Kobiet w Jaworzu” były przeprowadzone w sali Ośrodka Promocji Gminy Jaworze warsztaty bibułkarskie – „Kwiatowe Inspiracje”, poprowadzone przez Beatę Bojdę. Licznie zgromadzone panie miały możliwość uczestniczenia w twórczych i kreatywnych warsztatach, podczas których – pod czujnym okiem mistrzyni – stworzyły z krepiny imponujące kwiaty. Z kwiatów powstały z kolei cudowne fascynatory. Każda z Pań wyszła z warsztatów dumnie nosząc na głowie dzieła sztuki ludowej. Warsztaty odwiedziła Anna Skotnicka-Nędzka – zastępca wójta gminy Jaworze.

Ostatnim wydarzeniem, które uświetniło obchody jaworzańskich dni kobiet był zorganizowany w sali budynku Pod Goruszką w Jaworzu koncert pt. „Muzyczna Podróż”, w wykonaniu wirtuozów - pianisty Tomasza Pali i skrzypka Krzysztofa Czecha.

Koncert zaszczyciły swoją obecnością – zastępca wójta gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Malwina Kleszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Ewa Cholewik oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – Barbara Szermańska.

Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność uczestniczyć w uczcie muzycznej. Duet muzyków przedstawił najpiękniejsze utwory bałkańsko-cygańskie, utwory muzyki rozrywkowej i poważnej, bawiąc przy tym publiczność dowcipnymi i humorystycznymi anegdotami.

Pod koniec koncertu miała miejsce mała niespodzianka – muzycy złożyli wszystkim paniom życzenia z okazji zbliżającego się święta oraz wręczyli każdej uczestniczek koncertu kwiat.

Publiczność z zapartym tchem słuchała gry skrzypka i pianisty, nagradzając na końcu występ owacją na stojąco.

„Dni Kobiet w Jaworzu” zorganizowane zostały przez Ośrodek Promocji Gminy Jaworze, we współpracy z Urzędem Gminy Jaworze.


Fot. Marcin Czyżewski / OPGJ