26 stycznia 2024 roku na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, odbyło się Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego. Z Gminy Jaworze za działalność społeczno-kulturalną na rzecz mieszkańców Jaworza i powiatu bielskiego oraz twórczość artystyczną i literacką wyróżniona została Małgorzata Sikora ze Stowarzyszenia „Opatrzność”. Małgorzata Sikora z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki oraz przewodniczącego Rady Powiatu Jana Borowskiego otrzymała specjalne podziękowania i wyrazy uznania. Gratulacje wyróżnionej, w imieniu swoim oraz pełniącej funkcję wójta gminy Jaworze Anny Skotnickiej-Nędzki, złożyła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze – Jolanta Witkowska.

„Ten rok jest dla nas wszystkich wyjątkowy, gdyż świętujemy 25. rocznicę przywrócenia powiatów na samorządowej mapie Polski. Miniony rok, ale i ostatnie ćwierćwiecze, to okres waszych osobistych sukcesów, a także osiągnięć placówek kultury, które reprezentujecie” – mówił starosta bielski Andrzej Płonka.

Noworoczne spotkanie środowiska kultury uświetniły występy zespołu wokalno-tanecznego Wółczykije oraz Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego pod dyrekcją prof. Jana Borowskiego.

Serdecznie gratulujemy Małgorzacie Sikorze oraz wyróżnionym twórcom, artystom i animatorom kultury powiatu bielskiego.

Było to wyjątkowe spotkanie ludzi kultury, dla których Kultura bez wątpienia jest najcenniejszą wartością.

Kim jest Małgorzata Sikora?

Małgorzata Sikora od wielu lat bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym gminy Jaworze. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia „Opatrzność” w Jaworzu i jednym z jego założycieli, członkiem Rady Parafialnej, liderem Wspólnoty Zacheusz w Jaworzu. Jest osobą kreatywną, twórczą, charyzmatyczną, skupiającą wokół siebie osoby pragnące działać na rzecz innych ludzi. Stowarzyszeniem „Opatrzność”, działającym przy Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu przewodzi od początku jego działalności, czyli od 2016 roku.

Wraz z członkami Stowarzyszenia udało jej się przeprowadzić, w ramach realizacji zadań publicznych Gminy Jaworze i przy jej wsparciu finansowym, wiele inicjatyw – w tym m.in. Parafiadę – piknik rodzinny, który co roku odbywa się w jaworzańskim amfiteatrze, połączony z koncertami i licznymi atrakcjami dla całych rodzin, promujący wartości chrześcijańskie, wartość rodziny, szacunku do drugiego człowieka.

Pani Małgorzata przeprowadziła także cykl spotkań „Żyj z Pasją”, pragnąc zainspirować młodzież i dorosłych do odkrywania własnych zainteresowań. Co roku razem z parafianami organizuje Orszak Trzech Króli w Jaworzu. Przez kilka lat w ramach Stowarzyszenia była zaangażowana w Parafialny Klub Filmowy. Ma na swoim koncie organizację wielu spotkań i warsztatów dla małżeństw, kobiet, dzieci czy warsztatów rozwojowych dla młodzieży oraz koncertów z okazji dnia matki. W ostatnim czasie z wielkim zaangażowaniem, widząc potrzeby młodzieży, zorganizowała dla nich w jaworzańskich szkołach podstawowych, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym oraz w Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu warsztaty rozwojowe pod nazwą – Rappedagogia. Przeprowadziła również cykl warsztatów rozwojowych dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzu oraz koncert „Młodzi uwielbiają”.

Zawsze podkreśla, że działa wspólnie z ludźmi ze Stowarzyszenia i parafii, i że człowiek sam niczego nie osiągnie. Mówi o sobie: „Przewodniczę, współtworzę, ale nie robię tego sama i to jest najpiękniejsze, tego cały czas się uczę, że każdy jest obdarowany i trzeba pomóc człowiekowi odkryć jego dar”.

Małgorzata Sikora jest również współinicjatorką powstania Studni Życia – „parafialnej kawiarenki”, która jednoczy społeczność gminy Jaworze. Dzisiaj to miejsce, gdzie ludzie odkrywają, że czynienie dobra dla drugiego człowieka nadaje ich życiu wartość. Mówi, że wspólnie stworzyli miejsce, w którym młodzież chętnie bierze udział w spotkaniach, przy planszówkach oraz grach zespołowych. Jest szczęśliwa widząc, że Studnia Życia tętni życiem, że każdy w niedzielę może przyjść na kawę i domowe ciasto, a młodzi ludzie integrują się z dorosłymi, tworząc wspólne relacje.

Małgorzata Sikora jest również kobietą wielu pasji – interesuje się: malarstwem, śpiewem, grą na pianinie oraz poezją. Od 2010 roku uczestniczy w zajęciach Pracowni Sztuk Pięknych prowadzonej przez dr hab. Krzysztofa Dadaka Wielokrotnie brała udział we wspólnych wystawach Pracowni w Bielsku i okolicznych miejscowościach oraz w wystawie międzynarodowej w Karwinie. Wielokrotnie zostawała laureatką konkursu im. Ignacego Bieńka, a jej prace brały udział w wystawie pokonkursowej w Miejskim Domu Kultury – Domu Włókniarzy w Bielsku-Białej oraz Gemini Park.

Miała wiele wystaw indywidualnych w Bielsku-Białej, Jaworzu, Bestwinie, Skoczowie. Miała również spotkania autorskie z młodzieżą gimnazjalną w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, w Klubie Seniora w Komorowicach, z podopiecznymi Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Bielsku-Białej.

Małgorzata Sikora wydała autorski tomik poezji zatytułowany „Promień Twej łaski”, w którym znalazła się część jej wierszy i obrazów. W ostatnim czasie odkrywa nowy środek wyrazu jakim jest granie i śpiewanie autorskich utworów. Zaprezentowała je w ostatnich miesiącach na kilku spotkaniach dla seniorów, podczas wystawy indywidualnej w Bielsku-Białej, a także w Studni Życia w Jaworzu.