W minioną niedzielę na terenie Jaworza rozegrany 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Łącznie w 2024 roku Jaworze zebrało 49 751,25 zł – to o ponad 5 000 zł więcej niż w poprzednim roku!

Na terenie gminy ekipa wolontariuszy, która zbierała datki do puszek liczyła 31 osób. W tym roku pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zbierało 6 zuchów z 22. Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Leśne Duszki” z Jaworza, 14 harcerzy z 11. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Impessa” z Jaworza, 4 osoby z 38. Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Zwierzaki” z Bielska-Białej, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu oraz przedstawiciele niezrzeszonej w żadnej organizacji młodzieży jaworzańskiej. Jaworzańscy wolontariusze przy organizacji finału współpracowali ze Sztabem WOŚP – Grupa Ratownictwa PCK z Bielsku-Białej.

Mimo, że finał odbywał się w niedzielę, to jeszcze w piątek, w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się kiermasz ciast, zorganizowany przez samorząd uczniowski. Ze sprzedaży ciast uczniom udało się zebrać 780 zł. Kwota ta została komisyjnie wrzucona do puszek wolontariuszy. Obie jaworzańskie szkoły przeprowadziły także piątkową kwestę wśród uczniów, a także zorganizowano konkurs plastyczny „Płuca po pandemii”. Prace konkursowe wystawiono w trakcie finału WOŚP na hali sportowej – gdzie odbywała się równocześnie kwesta na rzecz Orkiestry.

W naszej gminie, po raz kolejny w trakcie finału WOŚP odbył się cykliczny półmaraton górski „Zimowy Bieg po Zdrój”. W tym roku do rywalizacji stanęło 118 biegaczy. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia ponad 22-kilometrową pętlę, startując z hali sportowej w Jaworzu, tradycyjnie przez szczyt Błatniej i wracając do mety w Jaworzu. Podobnie, jak to było w poprzednich latach – organizatorzy część wpisowego przekazali na konto WOŚP. W tym roku udało się im uzbierać kwotę 4720 zł. 

Po zakończeniu biegów, mieszkańcy Jaworza mogli wziąć udział w Charytatywnym Turnieju Tenisa Stołowego na hali sportowej, którego organizatorami byli radni Rady Gminy Jaworze i Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Jaworze. W turnieju uczestniczyło 32 zawodników i 5 zawodniczek. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach (kobiety, mężczyźni, dzieci 9-11 lat, dzieci 12-15 lat) rozdano medale i dyplomy oraz upominki od organizatorów.

Dodatkowo, w centrum Jaworza, na parkingu koło budynku „Pod Goruszką” wolontariusze zorganizowali punkt, w którym odbywał się kiermasz ciast i ciasteczek. Można tam też było napić się gorącej herbaty i zjeść kiełbasę z grilla. Nie zabrakło oczywiście stoiska z WOŚP-owymi gadżetami. Odwiedzający ten punkt mogli także obserwować pokazy pierwszej pomocy i sprzętu ratowniczo-gaśniczego OSP w Jaworzu. Dla najmłodszych – ale nie tylko – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy pomocy jaworzańskich harcerzy zorganizowała szereg gier, zabaw i tańców integracyjnych.

Do licytacji trafił wyjątkowy tort z logiem WOŚP, gadżety Stowarzyszenia Ultra Błatnia Charytatywnie, WOŚP-owe upominki oraz wiele innych. Wyjątkowym przedmiotem na licytacji był obraz Ewy Worytkiewicz „Trzy siostry” – aktorki i malarki krakowskiej, która do niedawna mieszkała w Jaworzu. Obraz zamówił u niej wójt Radosław Ostałkiewicz, prosząc o namalowanie fontanny z Parku Zdrojowego. Obraz przez wiele lat wisiał w jego gabinecie, a po śmierci wójta został przekazany na licytację dzięki hojności jego siostry – Marioli. Bardzo nietypową akcją prowadzoną w ramach tegorocznego WOŚP była możliwość wylicytowania „Dnia w Urzędzie Gminy Jaworze pełnego dobrych niespodzianek”. Zwycięzca licytacji w towarzystwie gospodarz gminy – Anny Skotnickiej-Nędzki będzie miał możliwość zwiedzania całego urzędu, porozmawiania przy kawie o gminnych sprawach, odwiedzenia pięknych miejsc w gminie, prześledzenia drogi dokumentów w urzędzie oraz poznania pracy urzędników „od kuchni”.

Nie był to oczywiście koniec atrakcji w trakcie „wośpowego” dnia. Cała impreza zakończyła się tradycyjnym „Światełkiem do nieba” i pokazem „Fireshow” w wykonaniu Teatru Ognia „Tesserakt”.

Podczas wszystkich wydarzeń datki do puszek cały czas zbierali WOŚP-owi wolontariusze. W akcję włączyło się wiele lokalnych firm i organizacji – m.in. Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowywało kanapki dla wolontariuszy. Dużym wsparciem w tegorocznych wydarzeniach związanych z finałem WOŚP była pomoc organizacyjna Galerii Sztuki na Zdrojowej oraz Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, który m.in. w dużej mierze odpowiadał za oprawę graficzną WOŚP-owej imprezy.