8 i 9 marca 2024 r. w Jaworzu zorganizowano po raz trzeci „Dni Kobiet”.

Parę dni temu informowaliśmy o spotkaniu integracyjnym „Świętujemy Razem” również zorganizowanym z okazji tego wyjątkowego dla kobiet święta. Teraz czas na relację z pozostałych wydarzeń odbywających się w Jaworzu.

W ten ważny dla kobiet dzień, w Galerii Sztuki na Zdrojowej odbył się wernisaż wystawy prac Anny Godlewskiej pt. „Kruchość i siła – odcienie kobiecości”. Artystka, która na co dzień pracuje z metalem oraz prowadzi pracownię autorską Metalovestory. Na spotkanie przybyli do Galerii miłośnicy sztuki.

Podczas wernisażu uczestnicy mieli okazję osobiście poznać autorkę wystawionych prac oraz posłuchać opowieści o jej pasji. Bielszczanka Anna Godlewska wykonuje w nowatorski sposób metalowe elementy z aluminium i miedzi, korzystając jednak z technik dawnych, znanych już w starożytności.

Stosowane przez nią techniki to repusowanie i cyzelowanie, czyli zdobienie blachy przez fakturowanie na zimno wgłębień, tworzących po drugiej stronie wypukłe wzory i rysunki. Tą techniką jest wykonana np. Statua Wolności w Nowym Jorku. Artystka wypracowała jednak własny język w sztuce – obrabiając w biżuteryjny sposób metal, łączy go często z lapidarnym szkicem i dodatkowo prezentuje w trójwymiarowej odsłonie. Dzięki temu cała kompozycja jest ujmująco prosta i daje efekt „poetyckiej instalacji”. Bohaterką jej twórczości jest przede wszystkim kobieta.

Wystawę uroczyście otworzyły: dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanta Witkowska oraz kierownik Galerii Sztuki Aneta Kwaśna, witając przedstawicieli przybyłych gości oraz przedstawicieli władz samorządowych Gminy Jaworze – Annę Skotnicką-Nędzkę, pełniącą funkcję wójta gminy Jaworze i Zbigniewa Putka i Agnieszkę Nieborak – przewodniczącego i wiceprzewodniczącą Rady Gminy Jaworze.

Anna Godlewska jest laureatką wielu prestiżowych nagród m.in.: 2023 – Finalista Premio Comel Vanna Migliorin – Latina we Włoszech, 2022 – Vector Art Award – Polska – Wyróżnienie, 2021 – Nagroda Specjalna we Włoszech Per Grazia Ricevuta – Belluno, 2021 – FEMALE ART INSPO 2021 – III miejsce, 2019 – Nagroda Specjalna NanoArt – Paryż Francja, 2019 – Nagroda Specjalna w Lipsku w Niemczech „Soziokulturelles Zentrum Frauenkultur”. Wernisaż uświetniła swoją muzyką grając na pianinie Lucyna Hoin-Zypser. Wystawę „Kruchość i siła – odcienie kobiecości” Anny Godlewskiej można oglądać w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu do 2 kwietnia 2024 r.

W kolejnym dniu, 9 marca 2024 r., w sali budynku „Pod Goruszką” w Jaworzu odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet: „Flamenco – Fuego Taniec Ognia”, w wykonaniu pianistki o światowej sławie – Katarzyny Musiał.

W trakcie tego unikalnego koncertu, łączącego flamenco i muzykę latynoamerykańską, publiczność mogła usłyszeć ekspresyjną grę na fortepianie, brawurowe wykonanie utworów największych kompozytorów z Hiszpanii, Kuby, Brazylii i Wenezueli. Katarzyna Musiał jako jedyna na świecie pianistka klasyczna, łączy grę na fortepianie z tańcem. Artystka przekazała nie tylko swoje artystyczne umiejętności w dwóch bardzo wymagających dziedzinach sztuki, ale także dopracowała najdrobniejsze szczegóły spektaklu. Ta jej nowa forma artystycznego przekazu wyróżnia się wyjątkowością i światowym poziomem. Katarzyna Musiał wykonała recital z dużym temperamentem i liryzmem, doskonale budując dramaturgię poprzez dobór utworów takich kompozytorów jak J. Turina, F. Mompou, E. Granados i kończąc pierwszą część występu „Tańcem ognia” M. de Falli. W drugiej części koncertu artystka przeniosła publiczność w świat muzyki latynoamerykańskiej. Jej interpretacje były pełne spontaniczności, z uśmiechem i lekkością wydobywała niuanse rytmiczne i melodyczne granych utworów równocześnie wprowadzając słuchaczy w taneczny nastrój. Jej mistrzowskie interpretacje „Malagueñy”, „Tanga Habanera” czy „Odeonu” na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Pianistka nie tylko zachwycała publiczność swoją pełną wirtuozerii grą, lecz także tańcem flamenco, który doskonale współgrał z dramaturgią wieczoru. Jej tańce z kastanietami, mentonem i wachlarzem zapierały dech w piersiach, razem tworząc niezapomniane widowisko muzyczno-taneczne. Publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła występ artystki, nagradzając ją owacją na stojąco. Pianistka zagrała jeszcze dwa bisy, zachęcając publiczność do braw w wielkim finale.

Katarzyna Musiał urzekła licznie zgromadzoną jaworzańską widownię wirtuozerią wykonanych utworów. Był to nie tylko występ muzyczny, ale prawdziwe artystyczne widowisko, którego program w wyjątkowy sposób łączy tradycję flamenco z tradycją latynoamerykańską. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością: Anna Skotnicka-Nędzka, Zbigniew Putek i Agnieszka Nieborak – przedstawiciele władz samorządowych Gminy Jaworze, naczelnik Wydziału Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej Magdalena Więzik, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Jaworze oraz prezes Fundacji Strefa Kobiet Agnieszka Nowak. Koncert w Jaworzu poprowadziła dyrektor Ośrodka Promocji Gminy w Jaworzu Jolanta Witkowska.

Artystka, bielszczanka, obecnie rezydująca w Kanadzie, ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną w Bielsku-Białej oraz z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie profesora Stefana Wojtasa, uzyskała Artist Diploma w Academy of Music w Vancouver oraz Diploma in Advanced Music Performance Studies na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Concordia. Koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z orkiestrami w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Katarzyna Musiał, należąca do elitarnego grona Artystów Steinway’a, zdobyła pierwszą nagrodę na Bradshaw & Buono International Piano Competition. Ponadto jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Kay Meek Competition w Vancouver, Nagrody im. Albana Berga przyznanej za najlepsze wykonanie jego utworów w Wiedniu oraz Nagrody im. Philipa Cohena dla wybitnego instrumentalisty w Montrealu. Ostatnie ważniejsze wydarzenia w karierze pianistki to: debiut w Carnegie Hall, trasa koncertowa po siedmiu największych chińskich miastach, występy na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver, Międzynarodowym Festiwalu Beethovenowskim w Chicago, International Chopin and Friends Festival (Nowy Jork), Festiwalu Tempietto w Rzymie, Festiwalu Music in the Mountains w Kalifornii i XX Festiwalu Jubileai Cantus.

Wernisaż i koncert zorganizowane zostały przez Ośrodek Promocji Gminy Jaworze we współpracy z Galerią Sztuki na Zdrojowej.