4 maja swoje święto obchodzą strażacy – osoby na co dzień ratujące ludzkie życie i mienie, wykazując się przy tym ogromną odwagą i zaangażowanie.

Uroczystych obchodów nie mogło zabraknąć także w Jaworzu. Od godziny 9:00 rozbrzmiały akordy Orkiestry Dętej „Glorieta” pod batutą Stanisława Sojki, która towarzyszyła druhom podczas wymarszu Aleją Kościelną w drodze na nabożeństwo. Modlitwa jest ważnym elementem obchodów Dnia Strażaka i nie mogło jej zabraknąć podczas mszy świętej w Parafii Opatrzności Bożej. Nabożeństwo dziękczynne za strażaków odprawione zostało również w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, gromadząc druhów, rodziny, przyjaciół i sympatyków Ochotniczej Straży Pożarnej. Oddano hołd tym, którzy odeszli z szeregów Straży Pożarnej na wieczną służbę – strażacy udali się z modlitwą na przykościelne cmentarze, złożyli wiązanki kwiatów, aby uczcić ich pamięć.

Dzień Strażaka to doskonała okazja do złożenia podziękowań za rzetelną służbę i ogromne poświęcenie w wykonywaniu codziennych obowiązków bez względu na własne bezpieczeństwo.

– Składam podziękowania druhom naszej jednostki oraz ich rodzinom, w imieniu własnym oraz całego społeczeństwa za działalność ratowniczą, bezinteresowną służbę i ofiarną gotowość do niesienia pomocy w potrzebie, za wierność tradycji, za piękną służbę Bogu, ludziom i ojczyźnie. Bo co może być piękniejszego w życiu człowieka niż dawanie siebie samego bliźnim, a takie idee przyświecają strażakom. Idee te czerpane są bezpośrednio od naszego patrona św. Floriana, który poniósł męczeńską śmierć gdy spieszył ze swym świadectwem wiary, z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom... – dziękował Czesław Malchar, druh-prezes jaworzańskiej OSP.

Za codzienną służbę jaworzańskim strażakom dziękowała także Anna Skotnicka-Nędzka, wójt gminy Jaworze:

„Dzisiaj, w dniu św. Floriana, patrona strażaków, chcę podkreślić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za Waszą służbę. Dziękujemy Wam za Wasz trud, odwagę i poświęcenie. Dziękujemy Waszym rodzinom za wsparcie i wyrozumiałość, bo to one często dzielą z Wami ciężar Waszej odpowiedzialnej pracy.

Dziękuję Wam za to, co robicie dla naszej społeczności. Jesteście naszymi bohaterami i wzorem do naśladowania.

Życzę Wam, Drodzy Strażacy, abyście zawsze wracali bezpiecznie z każdej akcji. Niech św. Florian czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami. Niech Wasza służba przynosi Wam satysfakcję i uznanie, na które zasługujecie”.

Podczas tak ważnego dla lokalnej społeczności święta wręczono także medal „Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego” druhowi Michałowi Biesokowi, który prowadzi koło Honorowych Dawców Krwi przy jaworzańskiej jednostce. Okolicznościowe statuetki z podziękowaniem za długoletnią pracę otrzymali członkowie Zarządu OSP Jaworze – druhowie Józef Brandys i Adam Ryrych.

Straż to także krzewienie kultury…

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzu nie tylko pokazuje odwagę i determinację, ale także pielęgnuje lokalne tradycje i kulturę. To dzięki Zespołowi Regionalnemu „Jaworze”, który od lat działa przy straży, pielęgnowane są lokalne tradycje. Co ważne, bogate dziedzictwo kulturowe Jaworza i Śląska Cieszyńskiego prezentowane jest także poza terenem naszej gminy. Doskonałą okazją ku temu była XX edycja Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos Euro-Folklor 2024”. To właśnie tam, jaworzański zespół zdobył I miejsce w kategorii Zespoły Pieśni i Tańca.

Ten prestiżowy konkurs odbył się 1 i 3 maja br. w Zebrzydowicach, gromadząc ponad 60 zespołów w dwóch grupach wiekowych oraz czterech kategoriach. Komisja artystyczna oceniająca zespoły brała pod uwagę następujące kryteria: właściwy dobór repertuaru, prezentację instrumentów muzycznych, pochodzących z rodzimej tradycji, interpretacje utworów ludowych z uwzględnieniem stylu ludowego oraz ogólny wyraz artystyczny.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Zespołowi Regionalnemu „Jaworze”.