Od 9 maja 2024 roku hala sportowa nosi imię Radosława Ostałkiewicza. Uroczystość odbyła się dokładnie w rocznicę jego tragicznej śmierci.

W czwartkowe popołudnie przed wejściem do hali sportowej zgromadziła się liczna publiczność, która chciała wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Dotychczasowy charakterystyczny napis „Hala Sportowa Jaworze” zniknął i zastąpiony został nowym – tym razem z podpisem „im. dra Radosława G. Ostałkiewicza”. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów obu jaworzańskich szkół podstawowych, te wymalowane na elewacji budynku litery, ułożone jednak w zdecydowanie nieprzypadkowej kolejności, odsłoniła siostra zmarłego wójta. Biało-czerwona szarfa, którą przepasany był napis stawiał drobne opory przy ściągnięciu, tak jakby jeden jej koniec trzymał wójt, trochę krygując się przed oznaczaniem hali swoim imieniem. Wszak zawsze uważał, że powstanie hali to nie jest jego wyłączny, acz zbiorowy sukces.

Pod odsłoniętym napisem dumnie pozowali przedstawiciele jaworzańskich klubów sportowych – GKS Czarnych Jaworze, UKS Goruszka Jaworze oraz Akademii Karate Jaworze.

Mimo pięknej majowej pogody, dalsza część uroczystości odbywała się we wnętrzu już „wójtowskiej” hali. W pierwszej kolejności przedstawiono krótką prezentację, która pozwoliła wrócić wspomnieniami do 2018 roku – do dnia, gdy otwarto halę sportową w Jaworzu.

Przywołano wypowiedziane wówczas słowa Ostałkiewicza: „To najpiękniejszy dzień mojego wójtowania [...]. Mam nadzieję, że będzie to miejsce sportowego rozwoju i rekreacji. To nasza Hala Sportowa, z której możemy być dumni, i mam nadzieję, że tu rozwijać się będzie wiele sportowych talentów na miarę olimpijską”.

Oczywiście nie zabrakło wystąpień – tych bardziej osobistych oraz tych oficjalnych. W każdej wypowiedzi wracały wspomnienia o wójcie Ostałkiewiczu. Nie były to jednak kurtuazyjne słowa, jakie często wypowiadane są w takich okolicznościach, ale słowa płynące z serca, zazwyczaj bardzo osobiste.

– Miejsce w którym jesteśmy to miejsce, które Radek zrobił dla nas. To jest jeden z przykładów jego nieśmiertelności. Otwarcie hali było dla niego ogromnym dniem radości. Był dumny, że tyle dobrego dzieje się w tym miejscu – tak swojego poprzednika na fotelu wójta wspominała Anna Skotnicka-Nędzka.

W imieniu wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego na ręce wójt gminy złożono pamiątkową tabliczkę.

Głos zabrali także dyrektorzy obu jaworzańskich szkół podstawowych. To szczególnie dzieci z tych placówek oświatowych na co dzień korzystają z funkcjonalności nowoczesnej hali sportowej.

– Te mury są świadkiem żmudnej i ciężkiej pracy, ćwiczeń, ale i spektakularnych sukcesów w rywalizacji sportowej i w zmaganiu się z własnymi ograniczeniami i słabościami – mówiła Ewa Cholewik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

– Po co szkołom, budynkom, instytucjom nadaje się imiona? Bez tych imion, te budynki są takie zwyczajne. Dopiero, gdy nadaje się mu imię staje się on kimś jedynym, kimś wyjątkowym. Dzisiaj ta hala staje się takim miejscem, bo na jej murze pojawiło się tak bliskie nam wszystkim imię – wójta Radosława Ostałkiewicza – tłumaczyła Barbara Szermańska, dyrektor sąsiadującej z halą szkoły nr 2.

– Cieszę się, że imię szefa będzie na nas spoglądać z tej hali. Nasza – nauczycieli – w tym głowa, żeby młodzi ludzie, którzy będą z niej korzystać, wiedzieli, kim był Radosław Ostałkiewicz…, że był naprawdę kimś – jednocześnie deklarowała Szermańska.

Oczywiście w trakcie uroczystości w hali sportowej nie mogło zabraknąć samego… sportu. Dzieci i młodzież z Akademii Karate Jaworze, których wychowankowie rozgrywają w tym budynku treningi, zaprezentowali pokaz swoich umiejętności.

Wśród osób, które wspominały wójta oraz zainicjowany przez niego proces przygotowań i samej budowy hali sportowej byli także: Agnieszka Nieborak i Zbigniew Putek – obecna przewodnicząca i były przewodniczący Rady Gminy Jaworze, Daniel Bąk – przedstawiciel Urzędu Gminy Jaworze, który od wójta Ostałkiewicza otrzymał zadanie ożywienia hali oraz przedstawiciele klubów sportowych: Daria Połtorzecka z Akademii Karate Jaworze oraz Rafał Stronczyński z GKS Czarni Jaworze.

W uroczystości wzięło udział ok. 150 gości. Wśród przybyłych znaleźli się liczni przedstawiciele władz samorządowych powiatu bielskiego oraz województwa śląskiego, radni Gminy Jaworze, przedstawiciele stowarzyszeń, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz mieszkańcy i rodzina wójta Ostałkiewicza.