„Reaguj na hejt” – pod takim hasłem w powiecie bielskim ruszyła druga odsłona programu Dbam o siebie – Za Jaki.pl. Bierze w nim udział 49 szkół – wszystkie szkoły podstawowe z 9 gmin powiatu oraz szkoły średnie, dla których organem prowadzącym jest bielskie starostwo. Działania skierowane są do uczniów od czwartej klasy podstawówki.

„Mówimy o przemocy rówieśniczej, do której dochodzi głównie w Internecie. Duża część młodzieży ma problem z mówieniem o tym dorosłym. Uważają, że nauczyciele, czy  rodzice nie traktują takich spraw poważnie, inaczej niż jest to w przypadku przemocy fizycznej, którą zwykle widać” - mówi Lucyna Majewska, naczelniczka wydziału zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Projekt składa się z kilku elementów. Właśnie zakończyły się szkolenia nauczycieli, pedagogów i psychologów w szkołach. Na warsztatach dorośli otrzymali wiedzę i praktyczne wskazówki, jak rozpoznać bullying/przemoc rówieśniczą oraz jak na nią reagować. Otrzymali także konkretne narzędzia do tego w formie e-book`a. Pomoże im to przeprowadzić zajęcia na ten temat w klasach.

Są nowości w drugiej części działań. Jest nią książeczka - poradnik dla rodziców „Zauważ przemoc rówieśniczą! Zareaguj. Wspieraj”. Do szkół w najbliższym czasie trafią jeszcze plakaty oraz ulotki dla uczniów. Projekt zakończy się zaproszeniem dzieci i młodzieży do konkursu na plakat. 

Dbam o siebie- Za Jaki.pl to projekt stworzony w Bielsku-Białej przez fundacje i stowarzyszenia, którym leży na sercu dobro psychiczne dzieci, realizowany z samorządem miejskim. Powiat Bielski, chcąc korzystać ze sprawdzonych działań podjął współpracę z bielskim magistratem i realizuje działania także w szkołach w gminach na swoim terenie.

Projekt, który potrwa do jesieni ma kosztować ok. 32 tys. zł. To w większości środki sponsorów, pozyskanych do współpracy przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.

Autor: M. Fritz 

źródło: https://www.powiat.bielsko.pl/aktualnosc-1979-reaguj_na_hejt_wspierajmy_najmlodszych.html