W minione dwa weekendy Jaworze zmieniło się w centrum sportów rowerowych – dla tych najmłodszych, dla dorosłych-amatorów oraz dla profesjonalnych kolarzy.

Sportowych emocji i wyjątkowych wrażeń nie zabrakło podczas jaworzańskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, który poprowadzono ulicami Jaworza w sobotę 18 maja.

Słoneczne niebo, doskonała temperatura oraz wspaniała atmosfera sprzyjały uczestnikom, a było ich w ostatni weekend całkiem sporo! W Rodzinnym Rajdzie Rowerowym uczestniczyło 180 osób. Trochę jednak zabrakło do rekordu z 2022 roku, gdy po ulicach Jaworza przejechało 302 kolarzy-amatorów.

Tegorocznym komandorem rajdu był wiceprzewodniczący Rady Gminy Jaworze – Tomasz Gwóźdź. Trasa rajdu przebiegała przez najpiękniejsze zakątki Jaworza. Uczestnicy wyruszyli spod Amfiteatru w kierunku ulicy Koralowej, Łubinowej i Średniej. Pokonując ulicę Świerkową peleton wjechał na Podgórską, gdzie było słychać rytmiczne dźwięki kręcących się łańcuchów i ciężkie oddechy zmęczonych rowerzystów, którzy musieli pokonać liczne wzniesienia. Walcząc ze swoimi słabościami pokonywali kolejne etapy rajdu by dotrzeć do ulicy Cisowej, gdzie mogli odpocząć na półmetku trasy. W Nałężu rowerzyści nabrali sił, ciesząc się chłodem lasu oraz szumem potoku i ruszyli w kierunku Zacisznej, Folwarcznej, a następnie zielonymi zakamarkami Jaworza dotarli do mety w Amfiteatrze. Tutaj czekał na nich posiłek oraz zasłużony odpoczynek.

Na mecie czekały na uczestników także liczne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Powiat Bielski. Nagrodę główną – rower – wręczyła w imieniu Starosty Bielskiego – Andrzeja Płonki Magdalena Więzik – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego.
W tym samym dniu odbył się również piknik rodzinny organizowany przez nauczycieli, rodziców i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu. Punktem łączącym te dwa wydarzenia był program artystyczny. Przybyli do Amfiteatru goście mogli podziwiać występ młodzieżowego zespołu wokalno-instrumentalnego „Muzyczny Odjazd” pod kierunkiem muzyka Tomasza Madzi oraz występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej. Podczas pikniku można było skorzystać z miasteczka rowerowego, wziąć udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym oraz konkursie plastycznym i sportowym.

Wydarzenia te były nie tylko okazją do aktywnego spędzania czasu, ale również do zacieśnienia więzi pomiędzy mieszkańcami Jaworza. Dzięki takim inicjatywom budujemy silną, zintegrowaną społeczność. Czas na świeżym powietrzu sprzyja nie tylko zdrowiu i kondycji fizycznej, ale także łączy pokolenia, co można było zobaczyć w jaworzańskim amfiteatrze.

48. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Infomax Kryterium Asów

Nie lada gratką dla miłośników wyścigów dwóch kółek była 48. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Infomax Kryterium Asów, która odbyła się w sobotę, 11 maja. W wyścigu wzięło udział prawie 150 kolarzy z 20 krajów. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na trasie długości blisko 160 km w dwóch kategoriach – Orlików i Elity. Wyścig ma rangę UCI 1.2, czyli „drugiej kategorii” w kolarskim świecie. Trasa wyścigu wiodła ulicami Jaworza i Bielska-Białej. Premia lotna usytuowana była na ul. Wapienickiej, za którą najszybszy kolarz nagrodzony został nagrodzony niebieską koszulką lidera z rąk Anny Skotnickiej-Nędzki – wójt gminy Jaworze. Utalentowani zawodnicy i emocjonująca rywalizacja stały się niezapomnianą przygodą dla kibiców nie tylko z Jaworza. Na ulicach Jaworza zgromadzili się liczni fani, którzy ustawili się wzdłuż trasy dopingując kolarzy i dodając im otuchy. Mimo trudnych warunków spowodowanych przez ulewny deszcz zawodnicy dawali z siebie wszystko, pedałując z maksymalnym wysiłkiem. Był to spektakl wytrzymałości, techniki i ducha walki, który na długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników, jak i kibiców. Finał wyścigu zgromadził w Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej wiele znanych postaci z polskiego świata kolarskiego, sympatyków oraz gości honorowych.

– To wielki zaszczyt dla Jaworza gościć na ulicach naszej Gminy gwiazdy kolarstwa. Każdy uśmiech, każde machnięcie ręką i każdy moment, kiedy mogliśmy zobaczyć zawodników w akcji były wyjątkowe. Uczestnikom życzymy dalszych sukcesów w karierze sportowej oraz wielu bezpiecznych i udanych kilometrów na trasach wyścigowych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne okazje, by Jaworze mogło być częścią tego niezapomnianego wydarzenia – powiedziała Anna Skotnicka-Nędzka podczas wręczania nagród zwycięzcom drugiego etapu 48. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Infomax Kryterium Asów.