Narodowe Święto Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Był to moment przełomowy dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przyjęta została wówczas pierwsza w Europie nowożytnej i druga na świecie konstytucja. W duchu tradycji, którą pielęgnujemy od lat, także w tym roku, w Jaworzu oddaliśmy hołd tym doniosłym wydarzeniom sprzed ponad dwóch wieków. W południe, 3 maja 2024 roku w Parafii Opatrzności Bożej odprawiono uroczystą mszę świętą za Ojczyznę oraz Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu.

Wierni zebrani w kościele wspólnie oddali hołd narodowym wartościom i złożonym przez poprzednie pokolenia ofiarom dla wolności i niepodległości Rzeczypospolitej. Echa modlitw i refleksji wypełniły przestrzeń świątyni, tworząc atmosferę skupienia i jednoczenia się w duchu patriotyzmu.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, idąc w towarzystwie podniosłej muzyki wydobywającej się z instrumentów Orkiestry Dętej Glorieta. Dźwięki marszów i pieśni patriotycznych unosiły się w powietrzu, dodając uroczystości dodatkowego splendoru.

Przy każdym z pomników, w atmosferze powagi i skupienia, złożono kwiaty, symbolizujące szacunek i pamięć dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Wśród osób składających hołd znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, w tym pełniąca funkcję wójta gminy Anna Skotnicka-Nędzka oraz członkowie Rady Gminy Jaworze. Kwiaty złożyli także kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z Jaworza oraz przedstawiciele kościołów. Ich obecność podkreślała znaczenie tego wyjątkowego dnia oraz solidarność społeczności lokalnej w pielęgnowaniu pamięci o wydarzeniach związanych z Konstytucją 3 Maja.

Dodatkowo, należy zaznaczyć aktywny udział w uroczystościach zuchów z 22. Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Leśne Duszki” oraz harcerzy z 11. Grunwaldzkiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Impessa”, których obecność dodatkowo podkreśliła zaangażowanie młodego pokolenia w pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach związanych z Konstytucją 3 Maja oraz w kształtowanie postaw patriotycznych i odpowiedzialności za losy Ojczyzny.