Wraz z początkiem maja, w Jaworzu zamieszkały piękne i delikatne istoty – motyle. Oczywiście te nasze tradycyjne bielinki, pazie królowej czy rusałki możemy obserwować już od wiosny na jaworzańskich polach i łąkach.

Nieco inne, te dla których jaworzańskie pola rzepaku nie są naturalnym środowiskiem możemy obserwować w jaworzańskiej Motylarni, gdzie doświadczymy fascynującego świata motyli w specjalnie przygotowanych dla nich warunkach, naśladujących ich naturalny ekosystem.

Postacie dorosłe motyli, czyli imagines żyją dość krótko – od 3 dni do 2 miesięcy. W tym czasie nie tylko cieszą oko, ale także składają jaja, z których po kilkunastu dniach wylęgają się gąsienice. Warto zatem odwiedzić w maju Motylarnię, aby na własne oczy zobaczyć ten proces przemiany życia.

– Klimat stworzony w Motylarni sprzyja rozmnażaniu naszych okazów i w bananowcach zostały już złożone jaja, co oznacza, że w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnego pokolenia tych owadów. Dlatego też, w Motylarni można zaobserwować cały cykl życia motyli, począwszy od jajka, przez larwę i poczwarkę, aż po dorosłego osobnika. To zjawiskowe doświadczenie daje możliwość nie tylko podziwiania piękna tych delikatnych stworzeń, ale także zdobywania wiedzy o ich życiu, zwyczajach i roli w ekosystemie – zachęca do odwiedzenia Motylarni Bartosz Czader, przewodnik jaworzańskiego muzeum.

Motylarnia przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu otwarta jest od wtorku do piątku w godz. od 9:00 do 15:00 oraz w soboty i niedziele w godz. od 13:00 do 18:00.

Pozwól się oczarować pięknem natury i zanurz się w jej harmonii, odwiedzając Motylarnię już dziś!