Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaakceptowało propozycję obszaru lasów społecznych wokół Bielska-Białej zaproponowaną przez stronę społeczną i samorządową. Choć do pełnej ochrony lasów jeszcze daleka droga, decyzja stanowi istotny krok naprzód. Inicjatywa „Las Wokół Miast” oraz samorządy Bielska-Białej, Kóz, Wilkowic i Jaworza odniosły sukces, odrzucając pierwotną propozycję Lasów Państwowych, która została okrojona o połowę.


Od kilku lat trwa intensywny spór między społeczeństwem a Lasami Państwowymi dotyczący sposobu prowadzenia gospodarki leśnej. W wyniku tego konfliktu, w 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało prace lokalnych zespołów, w skład których weszli przedstawiciele różnych interesariuszy. Ich celem było wyznaczenie pilotażowego obszaru oraz opracowanie zasad gospodarowania w lasach o wiodącej funkcji społecznej. Bielsko-Biała, wraz z aktywną Inicjatywą „Las Wokół Miast”, wspieraną przez ponad 70 lokalnych organizacji, stało się częścią tego procesu, mimo że początkowo miasto nie było uwzględnione w planach. To efekt zaangażowania społecznego i wsparcia lokalnych inicjatyw.


"W toku wielotygodniowych rozmów w ramach ministerialnego zespołu nie uzgodniono wspólnej wersji raportu. Strona społeczna i samorządowa miały podobną wizję, a jeśli chodzi o wyznaczenie obszaru jaki ma obejmować las społeczny, identyczną. Lasy Państwowe zaprezentowały dość skromną propozycję, daleko odbiegającą od społecznej i samorządowej. Odmienne raporty zostały przekazane do MKiŚ. I po 7 miesiącach po szczegółowej analizie, ministerstwo właśnie podjęło decyzję tam, gdzie nie udało się ustalić wspólnych uzgodnień jeśli chodzi o obszar. Tak było również w Bielsku-Białej" - podają społecznicy.


"Kolejnym krokiem będzie określenie zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Stronę społeczną niepokoi rozciągnięcie w czasie całego procesu. Wielokrotnie sygnalizowała, że w tym czasie trwają wycinki w lasach, szczególnie tych cennych jak starolasy" - dodają.


W pracach zespołu w Bielsku-Białej brały udział 34 osoby, reprezentujące różne grupy interesariuszy - 11 przedstawicieli strony społecznej oraz 5 samorządowej. Zrealizowano pięć spotkań plenarnych.


Proponowana powierzchnia lasów społecznych dla Bielska-Białej oraz gmin Kozy, Wilkowice i Jaworze wynosi około 5,3 tys. ha, co stanowi 51% całkowitej powierzchni Nadleśnictwa Bielsko.


Źródło: https://www.bielsko.info. Zapoznaj się z pełną treścią artykułu: https://www.bielsko.info/wiadomosci/43901-minister...