Z inicjatywy Wojewody Śląskiego Marka Wójcika na obszarze województwa śląskiego rozpocznie się akcja pn. „Bezpieczne wakacje 2026”, która potrwa od 26 czerwca br. (godz. 8.00) do 1 września br. (godz. 8.00).
Jako główne cele akcji „Bezpieczne wakacje 2026” należy wskazać:
- zapewnienie bezpiecznego przejazdu dzieci i młodzieży do i z miejsc wypoczynku,
- zapewnienie bezpiecznego wypoczynku w miejscowościach turystycznych,
- zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży pozostającej w miejscu zamieszkania,
- podnoszenie poziomu świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą (bezpieczna kąpiel, zachowanie w nagłych wypadkach, korzystanie ze sprzętu pływającego) oraz w górach (bezpieczne poruszanie się po górach),
- przeciwdziałanie utonięciom podczas pobytu nad wodą.
Kontrolę obiektów będących miejscami wypoczynku dzieci i młodzieży realizują wyspecjalizowane służby:
- Państwowa Inspekcja Sanitarna Województwa Śląskiego www.gov.pl/web/wsse-katowice
- Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach winb-katowice.bip.info.pl
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach www.gov.pl/web/kwpsp-katowice
- Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl
Na potrzeby akcji uruchomiona została całodobowa interwencyjna linia telefoniczna: 32 20 77 077
Pod ten numer można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie wakacji.
Ponadto na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, pod adresem internetowym: www.wypoczynek.men.gov.pl jest dostępna ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, w której można uzyskać informacje dotyczące organizatora i miejsca wypoczynku na terenie województwa śląskiego.