Długo wyczekiwane odsłonięcie Ławeczki Wieśka Dymnego za nami. Musimy przyznać, że była to wyjątkowa uroczystość, która na długo jeszcze pozostanie w naszych wspomnieniach. 

Swoją obecnością to niecodzienne wydarzenie uświetniła Anna Dymna w towarzystwie męża, Krzysztofa Orzechowskiego oraz brat Wiesława – Lechosław Dymny wraz z rodziną. Przybyłych gości przywitali wójt Gminy Jaworze dr Radosław Ostałkiewicz i prezes Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój Grzegorz Nędzka. Ogromną niespodzianą była obecność szkolnych kolegów artysty - zarówno z Liceum im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej, jak I z “podstawówki”. Ach, co to były za wzruszające chwile - tyle pięknych wspomnień, starych fotografii… Koledzy przynieśli pamiętniki z oryginalnymi wpisami Wieśka! 
Szczerze przyznamy, że była to fantastyczna podróż w czasie, również dzięki wspomnieniom Pani Anny, która odwiedzała niegdyś Jaworze w towarzystwie swojego ówczesnego męża - Wiesława Dymego. Serce rosło, kiedy Pani Anna wspominała, jakim wspaniałym artystą był Wiesiek, a także jakim był człowiekiem. Ze łzami w oczach opowiadała o matce Dymnych - Janinie Bojdzie. Pięknie, czasami zabawnie, z wielkim sentymentem… Znakomite tło, a zarazem ubogacenie wspomnień stanowiła muzyka w wykonaniu Dominiki Skowrońskiej oraz Jana Stachury. Wszystko to sprawiło, że wszyscy znaleźliśmy się w artystycznym świecie Wieśka.
Warto podkreslić, że projekt upamiętniający artystę, który dzieciństwo i młodość spędził w Jaworzu Nałężu powstał wspólnym staraniem Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój i Gminy Jaworze. 

Zadanie pn. „Ławeczka Wieśka Dymnego”, mające na celu zachowanie wartości dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego jako waloru tworzącego jakość życia i wyróżniającego Ziemię Bielską, współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska. O życiu i twórczości Wiesława Dymnego pisaliśmy na naszej stronie m.in. w artykule: Wiesiek Dymny

Foto: Małgorzata Jędrzejko - Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój