Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

Ikona Facebook

Ikona Youtube

Ikona Instagram

Aktualności

24-06-2026

DW944: znaczny wzrost natężenia ruchu w latach 2020-2025

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) opublikowała dziś oficjalne wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w skali całego kraju w 2025 roku. Dane dla odcinka drogi wojewódzkiej nr 944 (ul. Bielska i Cieszyńska), przebiegającego przez Jaworze wyraźnie pokazują, że ten regionalny trakt komunikacyjny przeżywa znaczące oblężenie. W ciągu zaledwie pięciu lat ruch pojazdów wzrósł tam o blisko 60 procent! Czym jest GPR i jak mierzy się potok samochodów? Dla zrozumienia skali zjawiska warto wyjaśnić, czym są wskaźniki, którymi posługują się drogowcy. Generalny Pomiar Ruchu (GPR) to kompleksowe badanie struktury i natężenia ruchu pojazdów, realizowane cyklicznie co 5 lat na sieci dróg krajowych oraz wybranych drogach wojewódzkich w całej Polsce. Pozwala ono samorządom i zarządcom dróg na planowanie modernizacji, ocenę zużycia nawierzchni oraz projektowanie nowych rozwiązań bezpieczeństwa. Kluczowym parametrem wynikowym GPR jest SDR (Średni Dobowy Ruch), a dokładniej SDRR (Średni Dobowy Ruch Roczny). Wskaźnik ten określa całkowitą liczbę pojazdów silnikowych, które średnio w ciągu jednej doby pokonują dany odcinek drogi, uwzględniając wahania sezonowe, ruch w dni robocze oraz weekendy. To właśnie ten parametr pokazuje realne, codzienne obciążenie sieci drogowej. Znaczny wzrost natężenia ruchu: Lata 2020 – 2025 Analizowany w najnowszym raporcie odcinek DW944 ma długość około 3 km. Rozciąga się on od skrzyżowania z ulicą Strumieńską w Jasienicy aż do granicy administracyjnej z Bielskiem-Białą. Porównanie danych z poprzedniego pomiaru (z roku 2020) oraz najnowszego (z roku 2025) ujawnia bardzo dużą dynamikę wzrostu. Zmiany te najlepiej obrazują „twarde liczby” dostarczone przez GDDKiA: Wszystkie pojazdy silnikowe ogółem: Rok 2020: 8 200 pojazdów na dobę Rok 2025: 13 090 pojazdów na dobę Przyrost: +4 890 pojazdów dziennie (+59,63%) Samochody ciężarowe (łącznie z dostawczymi): Rok 2020: 834 pojazdy na dobę Rok 2025: 1 136 pojazdów na dobę Przyrost: +302 pojazdy dziennie (+36,21%) Szczegółowa struktura ruchu na przestrzeni 5 lat Warto przyjrzeć się dokładniej temu, jakie pojazdy generują tak duży potok ruchu na DW944. Ruch jest zdominowany przez samochody osobowe i mikrobusy, których liczba wzrosła z poziomu około 7 144 do 11 662 pojazdów osobowych na dobę w roku 2025. Wzrost w tej kategorii wyniósł ponad 63%. Znaczący wzrost odnotowano także w przypadku lekkich i ciężkich pojazdów ciężarowych – w 2020 roku przez jaworzańsko-jasienicki odcinek DW944 przejeżdżały 834 takie pojazdy, to w 2025 roku było to już 1136, co oznacza wzrost o ponad 36%. Poniższa tabela przedstawia szczegółowe zestawienie dobowego ruchu dla poszczególnych kategorii pojazdów: Kategoria pojazdu SDR 2020 (poj./dobę) SDR 2025 (poj./dobę) Zmiana procentowa Motocykle 95 136 +43,16% Samochody osobowe + mikrobusy 7 144 11 662 +63,25% Lekkie sam. ciężarowe (dostawcze) 667 991 +48,58% Ciężarowe bez przyczep 143 113 -20,98% Ciężarowe z przyczepami 24 32 +33,33% Autobusy 113 128 +13,27% Ciągniki rolnicze 14 28 +100,00% SUMA POJAZDÓW SILNIKOWYCH 8 200 13 090 +59,63% Co te wyniki oznaczają dla mieszkańców Jaworza? Wzrost ruchu ogólnego o niemal 60% w ciągu zaledwie pięciu lat to wyraźny sygnał alarmowy. Pokazuje on, że DW944 przestała pełnić funkcję zwykłej drogi lokalnej łączącej sąsiednie miejscowości, a stała się mocno przeciążoną arterią o charakterze aglomeracyjnym. Nie bez znaczenia jest także ogólny wzrost mobilności w woj. śląskim – GDDKiA odnotowuje stały wzrost ruchu w województwie (nawet po 20% w latach 2015–2020). Dla mieszkańców Jaworza oznacza to wymierne uciążliwości. Ze względu na zwiększony ruch, wyjazd z dróg podporządkowanych prowadzących od strony centrum Jaworza w kierunku DW944 (zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu) staje się dla kierowców sporym wyzwaniem. Znaczny wzrost poziomu ruchu generuje także szybszą degradację nawierzchni drogi. Ponad 13 tysięcy silników na dobę generuje ciągły hałas oraz zwiększoną emisję spalin, co negatywnie wpływa na posesje zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Dodatkowo dynamiczny przyrost pojazdów ciężarowych i dostawczych drastycznie obniża poziom bezpieczeństwa dla użytkowników drogi – szczególnie tych niechronionych, czyli pieszych i rowerzystów. Liczby zaprezentowane w badaniu wskazują na pilną potrzebę przebudowy drogi, o co mocno w ostatnim czasie zabiegają samorządowcy z gmin, przez które przebiega droga. Ostatnio informowaliśmy o rozmowach władz gmin Jaworza, Jasienicy i Skoczowa z przedstawicielami samorządu wojewódzkiego na temat potrzeby przeprowadzenia pilnych prac inwestycyjnych i planów większej przebudowy drogi.

17-06-2026

Gmina Jaworze z tytułem „Gmina na 5!”

Gmina Jaworze została wyróżniona tytułem „Gmina na 5!” w corocznym badaniu przygotowywanym przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). Badanie to, realizowane przez pracowników SGH i studentów ze Studenckiego Koła Naukowego „Akceleracja”, ocenia jakość obsługi potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców przez gminy. Celem jest pokazanie dobrych praktyk i wskazanie gmin, które skutecznie wspierają rozwój biznesu lokalnego. Miejsce Jaworza w rankingu Jaworze uzyskało w bieżącej edycji 25 punktów i spełniło wymagania do nadania tytułu „Gmina na 5!”. Tytuł ten przyznawany jest tym jednostkom, które uzyskają ponad 50% możliwych punktów w ogólnej klasyfikacji. W edycji 2025/2026 wyróżnienie to otrzymało łącznie 55 jednostek samorządu terytorialnego – najwięcej z województw mazowieckiego i śląskiego. Wynik ten lokuje naszą gminę na 25. miejscu w skali kraju (ex-aequo z czterema innymi jednostkami). W województwie śląskim, które było najliczniej reprezentowane w badaniu (114 gmin), Gmina Jaworze zajęła 7. miejsce (ex-aequo z Tychami). Spośród gmin powiatu bielskiego uwzględnionych w rankingu, Gmina Jaworze zajęła 1. miejsce i jako jedyna gmina z powiatu otrzymała prestiżowy tytuł „Gmina na 5!”. Pozostałe gminy z powiatu bielskiego ujęte w badaniu uzyskały niższe wyniki: Szczyrk – 19 pkt., Wilamowice – 17 pkt., Bestwina – 12,5 pkt., Jasienica – 10 pkt., Czechowice-Dziedzice – 9 pkt., Wilkowice – 9 pkt., Buczkowice – 8,5 pkt., Kozy – 7 pkt., Porąbka – 7 pkt., a sąsiednie Bielsko-Biała otrzymało 8 pkt. – Tytuł „Gmina na 5!” ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ nie jest oceną pojedynczej inwestycji czy jednego projektu, lecz sposobu funkcjonowania urzędu i jakości codziennej obsługi. Przedsiębiorcy oraz osoby rozważające rozpoczęcie działalności oczekują dziś szybkiego dostępu do informacji, sprawnej komunikacji i profesjonalnego podejścia. Wynik osiągnięty przez Jaworze pokazuje, że potrafimy odpowiadać na te oczekiwania. Cieszy również fakt, że jako jedyna gmina z powiatu bielskiego otrzymaliśmy tytuł „Gmina na 5!”, a jednocześnie znaleźliśmy się w ścisłej czołówce województwa śląskiego. To potwierdzenie, że konsekwentnie budujemy urząd przyjazny mieszkańcom, przedsiębiorcom i inwestorom – mówi Anna Skotnicka-Nędzka, wójt gminy Jaworze. Metodologia i zakres badania Do badania kwalifikowane są gminy o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej (według ogólnokrajowego rankingu Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej przygotowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie). W ostatniej edycji sprawdzono 707 jednostek (689 gmin oraz 18 dzielnic Warszawy). Każdą gminę oceniano w trzech kategoriach – punktowane są oficjalne strony internetowe samorządów oraz odpowiedzi na maile w języku polskim i angielskim w formule „tajemniczy klient”. Badacze przygotowują zapytania i oceniają, jak szybko i czytelnie urząd odpowiada potencjalnym inwestorom. – Nasze badanie charakteryzuje się obiektywnością, standaryzacją i zaangażowaniem badaczy w staranną ocenę badanych jednostek samorządu terytorialnego. […] Sprawdzamy jak dokładnie gminy wykonują swoje obowiązki oraz z jakich narzędzi korzystają podczas tego procesu. Analizujemy również czy urzędnicy są otwarci na interakcję i gotowi do nawiązania kontaktu z mieszkańcami i pozostałymi interesariuszami – piszą autorzy badania. Wyniki ogólnopolskie i wyróżnione gminy Twórcy rankingu podkreślają, że celem tego zestawienia jest promowanie efektywnych praktyk komunikacji z przedsiębiorcami oraz upowszechnianie nowoczesnych narzędzi e‐administracji. Badanie jest projektem naukowym SGH, niezależnym od administracji samorządowej, prowadzą je pracownicy tej uczelni pod opieką naukowców z bogatym dorobkiem – prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, dr hab. Joanny Żukowskiej, prof. SGH, dr hab. inż. Pawła Bartoszczuka, prof. SGH, dr Tomasza Pilewicza. Inne wyróżnienia gminy Jaworze Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Jaworze zajęło także wysokie miejsca w innych ogólnopolskich rankingach. W prestiżowym rankingu czasopisma „Wspólnota” gmina Jaworze znalazła się na 52. pozycji w kraju (na 1464 gminy wiejskie) pod względem środków unijnych pozyskanych per capita. Oznaczało to 6. miejsce w woj. śląskim i najlepszy wynik w powiecie bielskim. Z kolei w rankingu jakości życia (opracowanym przez zespół Algolytics i SW Research) Jaworze uplasowało się na 9. miejscu według oceny ekspertów spośród niemal 1500 gmin wiejskich w Polsce.

15-06-2026

Wyróżnienie dla KGW Nr 1 w Jaworzu podczas Dni Powiatu Bielskiego

W miniony weekend Bestwina gościła uczestników Dni Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina – jednego z największych wydarzeń integrujących mieszkańców wszystkich gmin naszego powiatu. Bogaty program artystyczny, prezentacje lokalnych twórców, występy zespołów, atrakcje dla rodzin oraz promocja regionalnych tradycji przyciągnęły licznych gości z całego regionu. Niedzielna część święta poświęcona była folklorowi i kulinarnemu dziedzictwu regionu. Jednym z najważniejszych punktów programu był Przegląd Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego 2026”, w którym uczestniczyło 39 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie powiatu. Konkurs stanowi doskonałą okazję do prezentacji tradycyjnych receptur, lokalnych produktów oraz historii zapisanej w regionalnych smakach. Gminę Jaworze reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Jaworzu, które przygotowało zestaw potraw inspirowanych miejscową tradycją. Na konkursowym stole znalazły się: „Pstrąg Hrabiego Maurycego”, „Rybi Sekret”, „Jaworzańska Czterorybna”, „Leśno-Morska Fantazja” oraz „Eliksir 10 Ziół”. Szczególny sukces przyniósł „Pstrąg Hrabiego Maurycego”, który zdobył wyróżnienie w kategorii dań głównych. Potrawa nawiązuje do historii Jaworza i tradycji związanych z hodowlą pstrąga, a jej przygotowanie było możliwe również dzięki wsparciu lokalnych partnerów i producentów. Wysoko ocenione zostały także pozostałe propozycje przygotowane przez jaworzańskie gospodynie. Każda z nich odwoływała się do lokalnych składników, historii i tradycji kulinarnych, pokazując bogactwo smaków charakterystycznych dla Jaworza. Udział KGW Nr 1 w Jaworzu w przeglądzie był nie tylko okazją do konkursowej rywalizacji, ale również skuteczną promocją naszej gminy i jej kulinarnego dziedzictwa wśród mieszkańców całego Powiatu Bielskiego. Serdecznie gratulujemy członkiniom KGW Nr 1 w Jaworzu zdobytego wyróżnienia i dziękujemy za piękną promocję Jaworza.

23-06-2026

Bezpieczne wakacje

Z inicjatywy Wojewody Śląskiego Marka Wójcika na obszarze województwa śląskiego rozpocznie się akcja pn. „Bezpieczne wakacje 2026”, która potrwa od 26 czerwca br. (godz. 8.00) do 1 września br. (godz. 8.00). Jako główne cele akcji „Bezpieczne wakacje 2026” należy wskazać: zapewnienie bezpiecznego przejazdu dzieci i młodzieży do i z miejsc wypoczynku, zapewnienie bezpiecznego wypoczynku w miejscowościach turystycznych, zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży pozostającej w miejscu zamieszkania, podnoszenie poziomu świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą (bezpieczna kąpiel, zachowanie w nagłych wypadkach, korzystanie ze sprzętu pływającego) oraz w górach (bezpieczne poruszanie się po górach), przeciwdziałanie utonięciom podczas pobytu nad wodą.  Kontrolę obiektów będących miejscami wypoczynku dzieci i młodzieży realizują wyspecjalizowane służby: Państwowa Inspekcja Sanitarna Województwa Śląskiego  www.gov.pl/web/wsse-katowice Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach winb-katowice.bip.info.pl Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach www.gov.pl/web/kwpsp-katowice Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl Na potrzeby akcji uruchomiona została całodobowa interwencyjna linia telefoniczna: 32 20 77 077 Pod ten numer można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie wakacji. Ponadto na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, pod adresem internetowym: www.wypoczynek.men.gov.pl jest dostępna ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, w której można uzyskać informacje dotyczące organizatora i miejsca wypoczynku na terenie województwa śląskiego. 

19-06-2026

Wójt z absolutorium i wotum zaufania

Wójt Gminy Jaworze na ostatniej sesji Rady Gminy Jaworze otrzymała wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Przyjęto również sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Uchwały dotyczące absolutorium i sprawozdania przyjęte zostały jednogłośnie – 13 głosami za. 18 czerwca w sali budynku Pod Harendą obradowała Rada Gminy Jaworze. Była to jedna z najważniejszych sesji w roku, podczas której podsumowano działalność samorządu oraz wykonanie budżetu za 2025 rok. Zgodnie z porządkiem obrad, na początku sesji mieszkańcy mieli możliwość przedstawienia swoich pytań i uwag. Na zgłoszone kwestie odpowiedzi udzielali przedstawiciele władz gminy. Kluczowym punktem obrad było przedstawienie Raportu o stanie Gminy Jaworze za 2025 rok. Wójt Gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka zaprezentowała szczegółowe podsumowanie działalności samorządu, omawiając sytuację demograficzną gminy, realizowane programy wspierające mieszkańców, działania Rady Gminy oraz inicjatywy podejmowane przez wójta. Przedstawiła również funkcjonowanie jedenastu gminnych jednostek organizacyjnych. W 2025 roku dochody Gminy Jaworze wyniosły 65,88 mln zł, natomiast wydatki 66,97 mln zł. Relacja zadłużenia do dochodów osiągnęła poziom 19,96 proc., co jest najniższą wartością od wielu lat. W strukturze dochodów najważniejsze źródła stanowiły wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (36,31 mln zł), podatku od nieruchomości (6,23 mln zł) oraz dotacji celowych na inwestycje (4,27 mln zł). Znaczną część prezentacji poświęcono przedsięwzięciom infrastrukturalnym i społecznym. Do najważniejszych inwestycji realizowanych w 2025 roku należała modernizacja ul. Kwiatowej o wartości blisko 2,5 mln zł, wsparta dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 1,9 mln zł, a także modernizacja ul. Podgórskiej za ponad 4,1 mln zł, z czego 3,61 mln zł stanowiły środki pozyskane z Programu Inwestycji Strategicznych. Wykonano również odtworzenie nawierzchni ul. Turystycznej po budowie wodociągu o wartości ponad 410 tys. zł. W ramach inwestycji i remontów bieżących prowadzono także prace na kilkudziesięciu ulicach na terenie Jaworza oraz kontynuowano prace nad rewitalizacją odwiertu wód solankowych. Podczas prezentacji raportu omówiono również realizację Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W minionym roku przeprowadzono 23 postępowania przetargowe – łączna wartość zawartych w ich wyniku umów wyniosła 23,1 mln zł brutto. W ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano sześć projektów o łącznej wartości ponad 234 tys. zł. Wśród nich znalazły się m.in. Jaworzański Festiwal Młodzieży, strefa ciszy w Szkole Podstawowej nr 1, wiata rowerowa przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz utworzenie małego boiska treningowego wraz z montażem piłkochwytów. Na wsparcie organizacji pozarządowych przeznaczono 662,4 tys. zł. Środki te trafiły do lokalnych klubów sportowych, stowarzyszeń kulturalnych i społecznych oraz instytucji religijnych. W drugiej części obrad skarbnik gminy Jaworze Krzysztof Śliwa przedstawił sprawozdanie finansowe za 2025 rok, omawiając realizację dochodów i wydatków w odniesieniu do przyjętego planu budżetowego. Zaprezentował również informację o stanie mienia komunalnego na koniec 2025 roku. Podczas sesji przedstawiono także pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczące wykonania budżetu oraz wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Jaworze. Po debacie nad raportem o stanie gminy radni przystąpili do głosowania nad udzieleniem wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 10 radnych, 1 był przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2025 rok zostało przyjęte jednogłośnie – 13 głosami za. Równie jednogłośna była decyzja dotycząca udzielenia wójt gminy Jaworze absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Po zakończeniu głosowań, wójt gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka podziękowała radnym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w codzienną pracę na rzecz samorządu. – Chciałabym złożyć ogromne podziękowania radnym gminy Jaworze, ponieważ bez Waszego doświadczenia i zaangażowania na rzecz naszych mieszkańców wszystkie realizacje, które zostały przedstawione w Raporcie o stanie Gminy Jaworze za 2025 rok, nie byłyby możliwe. Umożliwiacie działanie nie tylko mnie, ale również wszystkim jednostkom organizacyjnym gminy. Chcę także podziękować moim współpracownikom – zastępcy Wojciechowi Jaskule, skarbnikowi Krzysztofowi Śliwie, a także dyrektorom i pracownikom naszych placówek. To wotum zaufania, to przede wszystkim Wasza praca, Wasz sukces oraz Wasze zaangażowanie, rzetelność i wiedza, które każdego dnia wkładacie w wykonywanie swoich obowiązków – powiedziała Anna Skotnicka-Nędzka. Następnie głos zabrała Agnieszka Nieborak, przewodnicząca Rady Gminy Jaworze, która w imieniu radnych podziękowała za pracę na rzecz lokalnej społeczności, wręczając symboliczne kwiaty. Do gratulacji dołączył się również Sławomir Masny – członek Zarządu Powiatu Bielskiego. – Chciałbym podziękować za dobrą współpracę pomiędzy samorządem powiatowym a samorządem gminy Jaworze, którą na co dzień widać chociażby przy realizacji wspólnych inwestycji – powiedział Sławomir Masny. W sesji, oprócz radnych, uczestniczyli również dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy i placówek oświatowych, naczelnicy wydziałów Urzędu Gminy Jaworze, Anna Kieczka – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 w Jaworzu oraz Czesław Malchar – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu. W trakcie sesji radni podjęli także uchwały w sprawie zmian budżetu na 2026 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej. Zatwierdzono również sprawozdanie finansowe Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jaworzu za 2025 rok, zmieniono Program Usług Społecznych na lata 2025-2027 oraz wyrażono zgodę na nieodpłatne nabycie przez gminę prawa własności do jednej z działek na terenie Jaworza. Z Raportem o stanie gminy Jaworze za 2025 rok można się zapoznać w dwóch wersjach: - w formie filmowej - w formie prezentacji.

O gminie Jaworze

Załatw sprawę

Ważne

Komunikaty i ogłoszenia

Na skróty